Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Управляващият блок има нужда от гласовете на прокюрдските депутати"

Мариян Карагьозов: Мирният процес с кюрдите се развива в турския парламент

"Ставаме свидетели на неща, които допреди няколко месеца бяха немислими"

| Интервю
Мариян Карагьозов
Снимка: Силвия Петрова

Осъденият на доживотен затвор кюрдски лидер Абдулах Йоджалан обяви готовност за помирение, като призова за мир, демокрация и братство в Турция и региона. Той отправи апела си от затвора на остров Имралъ в Мраморно море, където излежава присъдата си. Делегация от кюрдски политици посети Йоджалан, допусната там от президента на Турция Реджеп Ердоган и със съгласието на националистическия лидер Девлет Бахчели.  

Войната на кюрдската работническа партия ПКК и Турция има над 40-годишна история.

Тази фаза на търсенето на разрешение на кюрдския проблем в Турция започна през октомври. Лидерът на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели призова Йоджалан да направи такъв призив – ПКК да сложи оръжие, каза пред БНР Мариян Карагьозов от Института за балканистика при БАН, бивш кореспондент на Националното радио в Истанбул.

Настоящият мирен процес се развива предимно в турския парламент, с активното участие на Партията на националистическото действие. При предишния опит за разрешаване на кюрдския въпрос – 2009-2015 г., основна роля имаха турските специални служби. В момента процесът е до голяма степен парламентарен, открои една от разликите той.

Началото на този процес е свързано с две събития – както с процесите в съседна Сирия, където по време на гражданската война кюрдските милиции създадоха свои автономни зони, така и с вътрешната динамика в турската политика. Президентът Ердоган вероятно желае промяна в конституцията на страната, която да му позволи да се кандидатира за още един мандат. За целта има нужда от парламентарно мнозинство, обясни Карагьозов.

"Управляващият блок има нужда от гласовете на прокюрдските депутати."

Запитан какво ще получат кюрдите в този контекст, Мариян Карагьозов посочи няколко възможни измерения - дали осъдени активисти ще бъдат освободени, какво ще се случи с политици от Демократичната партия на народите, които се намират в турски затвори, дали ще има гаранции за изучаването на кюрдски език, каква ще бъде съдбата на политическите затворници.

"Мирният процес продължава. Ставаме свидетели на неща, които допреди няколко месеца бяха немислими, например кюрдски депутат приветства вицепрезидента на Турция на кюрдски език в Меджлиса."

По думите му, се случват символни неща, които допреди няколко месеца са били немислими, например Девлет Бахчели да аплодира реч на един от кюрдските политици.

Стотици представители на кюрдската общност в Ливан протестират срещу турската военна операция в Североизточна Сирия. Бейрут, октомври 2019 г. Снимка: БТА

ПКК е доста разклонена структура. Тя има своето присъствие и в Ирак, в Сирия. В последните дни беше афиширано от страна на новите власти в Дамаск, че те настояват за изтегляне от Сирия на всички бойци, които не са от кюрдски произход. Не е ясно дали ръководството на ПКК в Северен Ирак ще се вслуша в призива на Абдулах Йоджалан, възприеман от някои наблюдатели като "икона", чието мнение няма как да бъде пренебрегнато. Има гласове, които допускат подобни призиви на Йоджалан да не бъдат следвани така безпрекословно, коментира Мариян Карагьозов в предаването "Събота 150".

Все още няма конкретни стъпки за освобождаването на Йоджалан. Спекулира се, че това може да е част от сделката. Смята се, че единствено такъв силен лидер, който има широка подкрепа в Турция – като Ердоган, има възможност да реши кюрдския проблем. Необходими са смелост и обществена подкрепа, изтъкна бившият кореспондент на БНР в Турция.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна