Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп не изключи употреба на военна или икономическа принуда заради Панамския канал и Гренландия

Снимка: БТА

Новоизбраният президент на САЩ  Доналд Тръмп заяви днес, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия, съобщиха световните агенции.

"Не мога да ви гарантирам - говорите за Панама и Гренландия. Не, не мога да ви дам гаранции за никоя от тях, но мога да кажа, че те са необходими за икономическата ни сигурност". Така отговори Доналд Тръмп на въпрос по време на пресконференция, която даде тази вечер в имението си във Флорида, дали може да увери света, че не би използвал военна или икономическа принуда в опитите си да получи контрол над тези зони. Панамският канал е жизненоважна артерия за морския транспорт, а Гренландия е автономна област на Дания, припомня АФП.

Желанието си да купи Гренландия, която е автономна територия под суверенитета на Дания, скорошният лидер на Америка обясни с това, че притежанието на острова е "абсолютна необходимост" за сигурността на САЩ.

Тръмп заяви още, че ще обмисли налагане на увеличени мита върху Дания заради спора за остров Гренландия.

Тръмп се зарече също така да промени името на Мексиканския залив на "Американски залив" и отново потвърди намерението си да наложи значителни мита на Мексико и Канада, предаде Ройтерс.

"Той обхваща голяма територия. "Американски залив" - какво хубаво име", каза Тръмп за Мексиканския залив.

Тръмп заяви също така, че иска Конгресът на САЩ да вдигне тавана за държавния дълг, като добави, че не иска федералното правителство да се окаже в ситуация да не може да изпълнява задълженията си, които в момента достигат 36 трилиона долара. 

"Аз просто не искам да видя фалит. Това е всичко, което искам", заяви Тръмп. 

Действието на последното повишаване на тавана за националния дълг от Конгреса, което бе договорено през 2023 г., изтече в края на годината и оттогава министерството на финансите използва извънредни мерки, за да предотврати дефолт.

Страните от НАТО трябва да харчат поне 5% от брутния си вътрешен продукт за отбрана, заяви Доналд Тръмп.

"Смятам, че НАТО трябва да харчи 5 процента (от брутния вътрешен продукт). Няма как с 2 процента. Всяка страна, която иска редовна армия, ѝ трябват 4 процента. А те са в опасна територия. И всички могат да си го позволят - 5 процента, а не 2".

Новоизбраният американски президент се закани по време на предизборната си кампания миналата година, че няма да защитава от Русия онези съюзни държави, които не плащат достатъчно за оръжие.

Той си даде нов срок за уреждане на конфликта в Украйна чрез среща с руския президент Владимир Путин:

"Надявам се до 6 месеца. Надявам се много преди тези 6 месеца. Русия губи много млади хора. Украйна също. Това не биваше да се случва. Тази война не биваше да се случва".

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна