Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да бъде накарано Министерството на финансите да подготви нов бюджет, смята финансистът

Георги Кадиев: Летим към дъното и то много бързо

"Трябва да има избори след избори след избори, докато се оттече цялата тази мръсна вода и дойде нещо нормално"

| Интервю
Георги Кадиев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността.

Това заяви пред БНР Георги Кадиев от "Нормална държава", бивш зам.- министър на финансите. 

Според него бюджетът трябва влезе в пленарната зала. "Аз бих гласувал против него, ако бях там, и така да бъде накарано Министерството на финансите да подготви нов бюджет", обясни той и допълни, че депутатите нямат право да предлагат нов бюджет, а могат само да правят промени в него. 
По думите му от министерството са прави, че в разходната част на бюджета те просто спазват политиките, заложени в предни години в закони, които вече са приети в НС, но според него могат да предложат мерки в приходната част. Те предложиха, но се отказаха много бързо от тях, напомни Кадиев и уточни:

"Отпадна увеличената ставка на данък хазарт. Толкова ли е важен хазартът за България, че изведнъж излобираха да отпадне това нещо? Много бързо се отказаха от данък свръхпечалба на банките. Аз бих го разширил дори и до данък свръхпечалба на телекомите, на оръжейните фирми, изобщо на куп сектори, които в последните години увеличиха печалбите си страшно много конюнктурно, заради ситуацията. Банките имаха през 2020 г. 800 млн. лв. печалба, а сега имат 3,4 млрд. Естествено, че можете да им вземете допълнителен данък. Отказаха се от данък за минните предприятия. Остана единствената мярка, която е най-спорната - амнистията. От там не можеш да предвидиш колко приходи ще дойдат. Огромната част от тези фирми, които са декларирали задължения и не са платили и сега искат да амнистират, са фирми-бушони, създадени специално за тази цел". 

По думите му това, което в момента се прави, е единствено да се реже капиталовата програма, а така държавата замръзва. Той смята също, че увеличението в МВР и отбраната няма как да се случи от 1 януари и това ще доведе до протести. 
Оттук нататък действието на стария бюджет може да се удължава с решение на парламента, посочи финансистът в интервю за предаването "Преди всички". Но предупреди, че проблемите, които се пораждат, са огромни:

"Държавата е в пълен хаос - нямаме правителство, нямаме бюджет, нямаме приходи, а на всичкото отгоре тръбим как ще влезем в еврозоната едва ли не всеки момент, което е абсурд".

Един от критериите за влизане в еврозоната е да има стабилност на инфлацията, а не просто да се изпълни критерия за 1-2 месеца, уточни Кадиев и бе категоричен: 

"Няма шанс да влезем в еврозоната. Няма шанс да направят този извънреден доклад. Второ - не отговаряме на условията. Дори да отговорим на условията за месец-два, това не е достатъчно. Трето - политическият хаос играе своята роля".

"Можем да правим всякакви трикове и номера и може би ще успеем да ги излъжем по някакъв начин, но истината е, че ние не сме готови за еврозоната. Нито банковата ни система е готова, нито БНБ е готова, правителство няма, нито институциите ни работят. Защо сме хукнали с такава сила към тази еврозона и обясняваме как дефицитът ни ще е 3%", продължи коментара си той и попита още:

"Къде сме тръгнали към еврозоната, като сивата икономика е 1/3 от цялата ни икономика". 

За идеята за сливането на НАП и Митниците, Георги Кадиев изказа мнението си, че целта на това е да се овладее изцяло НАП. НАП и Митниците са коренно различни по структура, състав, закони, по които работят, обясни той и посочи единственото, по което си приличат - това, че събират пари. 

"Това е любим номер на всеки министър - да създаде нова структура и да смени целия състав, но това води до много проблеми".

Очевидно вървим към избори, не разбирам защо трябва да отлагаме още, недоумява Георги Кадиев. 

"Летим към дъното и то много бързо", заключи финансистът и подчерта, че хората трябва да разберат, че отговорността е тяхна и зависи от това за кой гласуват на избори.

Според него трябва да има избори след избори след избори, "докато се оттече цялата тази мръсна вода и дойде нещо нормално"

Цялото интервю на Силвия Великова с Георги Кадиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна