Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най- голямата батерия в Югоизточна Европа - ПАВЕЦ "Чаира", отново ще работи

| обновено на 08.01.25 в 17:27
Снимка: БГНЕС

"Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската "Тошиба" и консорциума Фойт АББ".

Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов, цитиран от пресцентъра на ведомството, по време на церемонията по подписване на договори за ремонт и рехабилитация на хидроагрегати 1 и 3 на ПАВЕЦ "Чаира", което се състоя в Министерството на енергетиката в присъствието и на посланика на Япония в България Н. Пр. Хисаши Мичигами и търговския съветник в посолството на Австрия в България Филип Купфер. 

Корпорацията "Тошиба", която е производител на оригиналното оборудване на централата, ще ремонтира хидроагрегат 1, а консорциумът Фойт АББ – хидроагрегат 3. 

По думите на министър Малинов работата на ПАВЕЦ "Чаира" има ключово значение както за енергийната сигурност, така и за по-доброто балансиране на електроенергийната система и за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в региона.

Пред участниците в церемонията енергийният министър припомни наскоро завършилия ремонт на хидроагрегат 2 на централата, при който бе приложено специално разработено иновативно решение. Благодарение на успешната му реализация, хидроагрегатът премина 72-часовите проби в края на 2024 г. и вече може да участва в електроенергийната система на страната.

Същият подход ще бъде приложен и по отношение на хидроагрегат 3. Припомняме, че за да се гарантира устойчива дългосрочна работа на ПАВЕЦ "Чаира", "Национална електрическа компания" ЕАД инициира процедура за пълна подмяна на хидроагрегати 1 и 4.

"България има богати водни ресурси, чието пълноценно използване ще ни осигури предвидимост и устойчиви решения в енергетиката. Сътрудничеството ни с "Тошиба" и консорциума Фойт АББ, които разполагат с безспорна експертиза и опит, е ключова стъпка в тази посока", изтъкна министър Малинов.

По думите му благодарение на това сътрудничество още в началото на 2026 г. три от четирите агрегата на централата ще могат да работят отново, осигурявайки над 600 МВт електроенергия в помпен и акумулиращ режим за българските потребители. 

Посланикът на Япония в България Н. Пр. Хисаши Мичигами благодари на енергийния министър за положените активни усилия за задълбочаване на двустранните отношения след посещението му в Япония през есента на 2024 г. Той изтъкна задоволството си от възстановяването на бизнес отношенията между двете държави, чиито символ е ангажирането на "Тошиба" с ремонта и рехабилитацията на хидроагрегат 1 на централата.

В заключение министър Малинов призова японските и австрийските компании да участват активно в бъдещите проекти на България в енергетиката, допринасяйки по този начин за задълбочаване на отношенията между нашите държави. "В това може да разчитате изцяло на подкрепата на Министерството на енергетиката", допълни още той.

По публикацията работи: Паолина Комсалова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна