Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Механизмът за разследване на главния прокурор не е независим"

Адела Качаунова: Оттеглянето на Сарафов би било достойно действие

Оттеглянето му трябва да е съпроводено с оставка на целия ВСС, смята съпредседателят на БХК

| Интервю
Адела Качаунова
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Има много силна реакция срещу кандидатурата на Борислав Сарафов. Оттеглянето му преди да се проведе изборът би било достойно действие, защото се намираме в безпрецедентна ситуация – няколко законопроекта, насочени срещу този избор.

Това мнение изрази пред БНР Адела Качаунова, ръководител на правната програма и съпредседател на Българския хелзинкски комитет.

Оттеглянето му трябва да е съпроводено с оставка на целия ВСС, смята тя.

Според Качаунова, "нямаме много основания за оптимизъм, когато висши магистрати не виждат нередностите на това, което вършат".

Всичко може да се очаква от законодателен процес, след като видяхме изменения на Конституцията, направени в един уикенд, посочи още адвокат Качаунова, запитана може ли да видим много променен вариант на общ законопроект за промяна в Закона за съдебната власт.

Според нея това би било "технически възможно, но безкрайно нередно". Тя определи като "доста проблематично да имаме законопроекти, писани с оглед на една личност - само за да бъде спрян един конкретен човек да заеме един пост".

Механизмът за разследване на главния прокурор не е независим. Той не можа да задейства на практика, заяви Качаунова в предаването "Преди всички".

"В момента разочарованието изглежда голямо. Законодателната промяна остана непълна."

По думите ѝ, тъй като прокурорската колегия във ВСС и главният прокурор решават въпроси от битово-административен характер на разследващия го – например къде да се намира офисът или с какъв бюджет да разполага Даниела Талева, "той знае във всеки един момент тя какво желае – от кламерите, които използва, до това какво заплащане има и как да я поощри, да получи бонуси на всеки три месеца".

По темата със списъка на магистратите, които биха могли да разследват главния прокурор, Качаунова потвърди, че и този механизъм е бил овладян.

"Овладян беше и това е пропуск на законодателя. В списъка виждаме имена, които не се свързват с добра репутация. Те формално отговарят на изискванията. Този механизъм го наричам саниращ."

Българският хелзинкски комитет вече разполага с 25 акта от методическото ръководство на Главната прокуратура, актуални към 31 декември 2024 г. Това става по реда на Закона за достъп до информация. При предишно такова искане за достъп – от 2021 г., се е наложило БХК да води съдебни дела, стана ясно още от разговора.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна