„Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O, Darling¨ на Бийтълс.“, спомня си българският музикант Васко Кръпката.
След смъртта на Джон Ленън чешки студенти започват да пишат текстове на песни или послания от песните на английския певец в центъра на Прага. Мястото е познато като „Стената на Джон Ленън“. Там студентите са изразявали и политическите си възгледи, като са критикували социалистическата власт в страната.
Млади хора в София също заформят подобно място – на бунта и на свободата. Става дума за стената зад бившия Нотариат или както било познато сред тогавашните младежи „На попа“. Там в началото на 80-те години се събират млади хора, които не са били съгласни с порядките на комунистическата власт.
„Беше доста закътано, не беше така отворено, както е сега. Започнахме на тази стена да пишем и да слагаме некролози. През 1982 година – две години след смъртта на Джон Ленън срещу тогавашното кино „Дружба“, сега „Одеон“ имаше един стълб. И аз с две девойки, едната съм я качил на раменете си и слагам некролог, който бях нарисувал на ръка. Пишеш „2 години от смъртта на ДжонЛенън; Завинаги в нашите сърца“ и имаше малка снимка. Всичко това бяхме разпечатали на ксерокс. Имах познат в БТА, който тайно ми направи шест некролога. Започнахме да го лепим, когато отвътре излезе един човечец.“, разказва Васко Кръпката.
Как завършва историята, какво се случи със Стената на Джон Ленън и срещу какво се бунтува днес Васко Кръпката, ще научите в звуковия файл.