За мнозина портокалите "Джафа" са спомен от детството им, като "най-вкусните цитрусови плодове в света". Сега в Яфо не се отглеждат портокали, но се възстановяват десетки "Домовете кладенци", в които са живеели семействата, които са ги отглеждали. Наистина под всеки от домовете има кладенец, нещо което е особено ценно в безводието на Яфо през две трети о годината. Дълго време, залисано в новото строителство кметството на Тел Авив Яфо ги е пренебрегвало и те са в руини.
От няколко години е започнало да ги реставрира и да ги превръща в културни центрове, клубове, детски градини от всякакъв вид. Там се изявяват разнообразните общности живеещи в един от най-старите градове в света. На 15 януари бе официално откриване на такъв обновен дом-кладенец, превърнат в Културен дом на общностите, живеещи в Яфо. Невероятно е, че преди войната да е свършила се открива център, където евреи и араби да творят заедно. Явно, преселниците от България са пренесли нещо изключително ценно от Родината си: чувството за толерантност и съпричастност към различния, към другия. Не случайно новият културен дом е в съседство на разрушения през 90-те години на миналия век стадион на българските евреи и техният легендарен отбор "Макаби Яфо", чийто идеал(а често и привлечени български треньори) са били от отбора "Левски "-София ).
На откриването на този център, в спасената от разруха къща на арабската фамилия Баракат Ури Шафир- балетист, хореограф и продуцент разказва:
"В дадения случай съм художествен директор на вечер, съчетаваща разнообразни видове танци, музика, визуално изкуство, съвременна музика и открито студио за нов подкаст за яфенскса култура.
Нашите парформанс вечери се наричат "Взлом". Всеки път тези мултимедийни изявии, с преплитането на различни видове изкуства, изготвяме в зависимост от помещението, което сме намерили и публиката, за която е предназначена. В дадения случай музикантите са във вътрешния двор и първият етаж. На втория- в големия преходен салон са балетните изпълнения. От двете страни се намират залата за прожекции на художествени клипове за изкуството, радио студиото за подкаста , галерия за калиграфски творби наречена "След потопа", в която дизайнери са създали нови азбуки, на базата на иврита и арабския. Буквите са твърде сюрреалистични и един от творците прави печати-( временни татуировки). -на който иска разбира се, по избран калиграфски знак на пода са насядали зрителите. Те са най-многобройни в салона за балет. Повечето от танцьорките са арабки, но има и еврейки танцуваше в техен стил. Има индивидуални, изпълнения, но и па де дьо на балерини, които импровизират пред зрителите в реално време, танц според гледането в момента на карти "Таро".
Мисля че върха на вечерта ще бъдат...прощални речи. Точно в девет часа ще ги произнесат , както възрастни така и млади творци. Това е техния апел, час по-скоро да излезе в пенсия самата тежка действителност, в която живеем вече година и половина(от началото на войната).
Проектът "Взлом" се провежда вече трета година. Ние сме творци: евреи, мюсюлмани и християни живеещи в Яфо, които искаме сами да подготвяме и реализираме нашите нестандартни идеи. Красиво реставрираните "домове-кладенци", до голяма степен ни дават тази възможност. За нас - хореографите е по-сложно, защото стаите са малки и могат да се представят основно камерни спектакли, а ние имаме идеи и за по -мащабни творби. Важното е, че сме творчески личности и ще намерим правилното решение. Радваме се, че Яфо става нестандартен град, който покровителства хората на изкуството. Забелязваме, че откакто кметството реставрира старите стилни сгради, площите около тях са многократно по -чисти и поддържани от самите граждани. А това е част от културата на живота, нали?".
По темата слушайте в звуковия файл.