Първоначално Тръмп остро критикуваше електромобилите - до момента, в който собственикът на "Тесла" Илон Мъск започна да дарява десетки милиони долари месечно на кампанията му.
„Америка няма да бъде просто велика. Америка ще достигне невиждани висини. Бъдещето ще бъде невероятно“, бяха думите на Мъск на предизборен митинг на Тръмп, който от своя страна също говори за Мъск:
"Знаете ли, обичам Илон Мъск. Вие обичате ли го? Аз го обичам. (...) Непрестанно говоря за електромобилите, но това не означава, че съм против тях. Подкрепям ги напълно, но каквото каже пазара - дали ще са 10, 12, 7, 20 процента от пазара - това си е в реда на нещата, но не може електрическите автомобили да са 100 процента."
На фронта на социалните платформи пък – след като изпълнителният директор на „Мета“ Марк Зукърбърг блокира Тръмп за две години от Фейсбук и Инстаграм след щурма срещу Капитолия на 6 януари 2021 г., сега се обяви за повече свобода на словото и прекрати фактчегинга, чиято цел беше ограничаване на разпространението на невярна информация:
„Достигнахме момент, в който има твърде много грешки и твърде много цензура. Фактчекърите са твърде политически предубедени и разрушиха повече доверие, отколкото създадоха, особено в САЩ“, е позицията на Зукърбърг, който въведе фактчегинга след президентските избори в САЩ през 2016 г., по време на които имаше съмнения, че Русия се е възползвала от слабости в платформата, за да сее разделение и да подкрепя кампанията на Тръмп. През изборната минала година Тръмп обвини лично Зукърбърг в намеса в изборите и дори го заплаши със затвор. Обвинения за неправомерно влияние на „Фейсбук“ имаше и при референдума за Брекзит през 2016 г.
„Преди Зукърбърг се опитваше да удовлетвори критиците на компанията му, за да може тя да продължи да обслужва интересите на акционерите и да изпълнява задачите си. Този път обаче имам чувството, че тези виждания съвпадат с неговите лични за разлика от преди години, тъй като и политическите му възгледи са се променили“, обяснява канадският технологичен журналист, подкастър и критик Парис Марк. И не са само Зукърбърг и Мъск, Джеф Безос и Тим Кук също дариха пари на Тръмп. Тим Кук също така открито заяви, че иска администрацията на Тръмп да осигури ограничаване на регулациите за американските технологични компании в Европейския съюз.
„Не е изненадващо, че хора, които са станали богати и влиятелни минават на страната на десните сили, особено щом те им обещават, че няма да ги регулират и да им вдигат данъците. Също така се говори, че Марк Зукърбърг е дарявал пари на прогресивни каузи, но не бил похвален за това, заради което е бил недоволен. Илон Мъск пък възприе по-консервативен мироглед след като дъщеря му обяви, че е трансджендър и той се отказа от нея. Това са хора, които се представяха като либерали по време на управлението на Барак Обама, когато това беше в техен интерес. Освен това едно от нещата, които настрои Илон Мъск срещу Джо Байдън беше неодобрението от страна на Байдън, че в „Тесла“ няма профсъюз и заради това агитираше за „Дженеръл Моторс“ като компания, която разработва автомобилите на бъдещето“, допълва Парис Марк.
Най-твърд поддръжник на Тръмп от американската технологична индустрия е Питър Тийл – съосновател на най-използваната онлайн платежна система и на компания, която обработва големи бази данни от системи за наблюдение за американското правителство, разузнавателни агенции, чуждестранни правителства и военни организации.
"Фалшивите културни войни само ни разсейват от икономическия упадък. И никой в тази надпревара не е честен по този въпрос, освен Доналд Тръмп. Тази вечер призовавам всички американци да гласуват за Доналд Тръмп" - думи на Питър Тийл от 2016 г., като според наблюдатели неговата роля е на медиатор между Тръмп и Силициевата долина. Освен това Тийл има отношения и с новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс.
Преди повече от десетилетие Тийл е държал реч в правния факултет на университета "Йеил", където по това време е учил Ванс, който бил силно впечатлен от него. Ванс конкретно е казвал, че Тийл е причината да задълбочи християнската си вяра. Нетипично за Тийл е, че той е дълбоко религиозен, което е рядкост в светската Силициевата долина. "Вярвам във физическото възкресение на Иисус Христос. Това е основополагащо чудо, което ни дава определен начин да осмислим света", е казвал Тийл. Джей Ди Ванс също така е част от едно от дружествата за рисков капитал на Тийл и основава друго дружество, в което Тийл влага 100 милиона долара. През 2022 г. пък Ванс стана сенатор, като преди това Тийл е дарил на кампанията му 15 милиона долара.
Да си осигурят спокойствие чрез по-малко надзор и по-ниски данъци, за да могат свободно и безпрепятствено да правят каквото си искат – това изглежда са основните причини за прегръдката между Тръмпи технологичните магнати, които в последно време се опитват по всякакъв начин да му се харесат и да му угодят – поне на този етап.