Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Св. Николай Чудотворец" в Добрич е единствената в страната, която реализира услугата "Независим живот"

| Репортаж
Централният площад в град Добрич.
Снимка: БГНЕС

Фондация "Св. Николай Чудотворец" в Добрич е единствената в страната, а оказва се и в Източна Европа, която създава и реализира социалната услуга "Независим живот". Тя се предоставя на младежи, поставени в детска възраст под запрещение и отгледани по домовете за сираци. Дългогодишната борба на фондацията да бъде осъвременен Законът за запрещението, съществуващ непроменен от 40-те години на миналия век, до момента остава неуспешна. Техният проект "Независим живот" обаче доказва, че с малко помощ и подкрепа поставените под запрещение могат да живеят самостоятелно, да се грижат за себе си, да работят, а след време дори и да мечтаят.

Известен сред юридическите среди е фактът, че първото успешно дело за сваляне на запрещение е в добричкия съд през 2016 г. Следват още четири дела, които макар да отнемат години съдебни битки, завършват в полза на човечността. По-малко известен обаче остава фактът, че вече повече от 10 години хора като Мария Методиева от Добрич показват, пишат, говорят, че Законът за запрещението в България нарушава основни човешки права, превръща хората в съществуващи само на хартия и ги обрича на съществуване по институциите до живот. Че е малко известен този факт доказателствата са в спазването и до ден днешен на този архаичен закон, в който е записано, че под запрещение се поставят онези, които "поради слабоумие и душевна болест не могат да се грижат за своите работи". Оказва се, че не само могат да се "грижат за своите работи", но и го правят не по-зле от всички останали, които не попадат в стигмата на болни, страдащи от слабоумие. Четиримата младежи, израснали по институции от ранна детска възраст, сега живеят самостоятелно, с подкрепата на Мария Методиева и нейния екип.

"Съвсем естествено, веднага след сваляне на запрещенията, тъй като това беше един много продължителен процес, всички посочваха ,че искат да живеят самостоятелно.

"Независим живот" е нова услуга, която се предоставя иновативно за България. Тя не е включена в новия Закон за социалните услуги, но се надяваме един ден да стане и това". 

Пълен ремонт на апартамента извършва със свои средства Община Добрич, а оборудването като мебели и техника става благодарение на спечелен проект от Социалното предприятие към фондация "Чудната градина". Днес, когато този апартамент вече се е превърнал в истински дом, в него напълно самостоятелно живеят Елица, Стефан, Сашка и Мария.

"Ставаме, оправяме се, закуска и започваме да си чистим апартамента. Разпределяме си кой какво ще прави".

"Сбъдна се мечта! Много добре се чувствам тук". 

Мечтата за тези младежи се е сбъднала, благодарение на усилията на Мария Методиева и екипа ѝ, но за хиляди други свободният живот все още остава само мечта. Над 7 000 са хората, поставени под запрещение, живеещи в институции в България. Освен тях има още над 3 000, споделя Мария Методиева.

"Борим се да бъде свален стария закон, в който има част за запрещенията и да бъде заменен с нов, подкрепящ такъв". 

Законът за запрещението в България е на достолепната възраст от 75 години, възраст, която предполага достигането на зрялост и мъдрост, благодарение на добития житейски опит. За съжаление, този закон до момента само остарява, без да се променя и помъдрява. Да се случи това е в ръцете на нашите законотворци.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна