Проф. Делийска насочва вниманието ни към студа и здравето на бъбреците:
"Студът в някаква степен намалява имунитета и организмът ни се бори с този студен климат и това може да доведе до някои възпалителни заболявания на пикочния мехур, на бъбреците или до рецидив на предходни такива заболявания - тоест съветът ми е да не подценяваме студа, да се обличаме добре, но и пък от друга страна и да се закаляваме чрез разходки и да не се стои само на топло в къщи, защото ходенето навън закалява организма, каза за "Закуска на тревата" проф. Делийска.
"В студeното време се предразполага към развитие на цистит при жените. Пием по-малко течности в студа, а отоплението в сградите изсушава и въздуха, затова трябва да се пият течности - супа, чай, прясно мляко, тоест литър и половина течности на ден общо като количество трябва да се приемат, поясни нефрологът.
"Грипът също може да увреди бъбреците, по време на Covid-19 също се установи, че бъбреците страдат следствие на инфекцията от коронаворуса.
Сега още имаме Covid-19, но всяка инфекция, всяка настинка, ангина или респираторна инфекция би могла да удари бъбреците, особено при хора с хронична бъречна недостатъчност, с диабет, пациенти с хипертония, с имунни или автоимунни заболявания, това може да се случи.
След инфекцията би трябвало да се проследи урината, да се проследи бъбречната функция, за да се види дали бъбрекът е реагирал на тази инфекция, добави проф. Делийска.
Тя припомни, че солените и кисели храни през зимата не се харесват от бъбреците и от хипертонията, не хората да не стават супер въздържатели, но с мярка, това важи и за пиенето на сок от кисело зеле, което повишава кръвното налягане и не се препоръчва, посъветва специалистът.
Проф. Делийска поздрави служителите на БНР по повод 90 годишнината от създаването му!
И на 90 години БНР остава модерна медия
Още по темата в звуковия файл.