Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Проданов: 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи

| Интервю
Константин Проданов
Снимка: Мария Филева

Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори,  енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които взимаме от своите деца. Така финансистът Константин Проданов коментира очакванията да Бюджет 2025 в интервю пред БНР.

"Това няма как да ни постави устойчиво в дългосрочен план. Съмнявам се коалицията ще предложи смислени политики, надявам се дефицита да бъде вкаран в рамки. Нямам съмнения, че тази политика, освен поставяне под контрол на харчове, имаме ресурс, които не се използва. Имаме само 10 -15% усвояемост на Оперативните програми и още 4 млрд. лв. по ПВУ. И не се възползваме, а гоним химерата, че ако влезем в  еврозоната ще потекат огромни инвестиции от Запада", сподели финансистът.

Според него това, което се вижда е, че дефицитът ще е факт, ако се проектират за януари, февруари и март тези ангажименти, законово регламентирани за доходите, обвързано с ръста на средната работна заплата, но не се намерят допълнителни приходи или елиминирани на разходи.

"В последните последните 3 години може да се каже, че се пристрастихме, на политическата класа ѝ се услади бюджетният дефицит. А то трябва да се ползва отвреме на време, когато икономиката не се развива добре и държавата да използва дефицита да помогне на бизнеса. 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи, без да отчитаме икономическото развитие. Дупка ще има  и занапред", прогнозира Константин Проданов.

И посочи, че имало предвидени капиталови разходи 14 млрд. лв. при положение, че са изхарчени 7 млрд. лв. за 2024.

"Голяма част от тези плащания са предпоставени и в сектор сигурност. България е страната в ЕС, която плаща най- много за сигурност и вътрешен ред, като процент от БВП.  Никъде не се говори колко инвестираме и какви цели си поставяме", коментира той.

Смята, че светът 2 -3 месеца се променя радикално, върви се към деглобализариця, върви се към отделни блокове с отделна политика:

"На този етап Тръмп иска връщане в тяхната непосредствена сфера на влияние, доктрината "Моро". КАсаят ни първо място отчита се, че останалите големи страни могат да има интереси Русия и Китай, а тези, на които ще окаже натиск са васалите."

И допълни, какво гарантирано ще се случи на България, ако не направим нищо. Оставаме последна дупка кавал в ЕС и у нас ще се прилагат политиките на ЕС, които се провалил със "зелената сделка" и "декарбонизацията".

Заради икономически несгоди в последните години, свързани с погрешни стъпки от страна на Брюксел, се засилват центробежните стъпки.

"Другият глобален блок, става дума за равноправно сътрудничество, суверенни държави – БРИКС. Те са с 55% от глобалното население и 50% от глобалния БВП, и ще са отговорни за 2/3 от глобалния растеж, растат по-бързо от страните в Г-7. Нека видим как постигат този ръст и можем ли да си взаимодействаме. Никой не говори за промени на нашата геополитическа ориентация. Има развитие извън Европа и ние можем да се възползваме, да се свалят чернобелите очила и да се погледне по-прагматично", коментира Константин Проданов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна