Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

| обновено на 04.02.25 в 13:35

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру.

Д-р Ефтимов ще разгледа биологичната страна на мутациите – как те движат еволюцията, кога са предимство и кога – катастрофа.

Тихомир Рангелов ще обясни как езикът претърпява промени, защо географията и културата му влияят и дали езикът еволюира като биологичните видове. Проф. Ставру ще ни отведе към телесните трансформации и бъдещето на човешката морфология, като изследва концепцията за "насекомизация" и как въображаемото оформя представите ни за тялото. 

Мутациите са основен двигател на промяната – в природата, езика и културата. Те носят както нови възможности, така и предизвикателства, но остават неизменна част от развитието на живота.

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и цялата история на живота? Това питахме молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов в ефира на предаването "Време за наука".

Слушайте! 

Д-р Петър Ефтимов завършва Ветеринарна медицина през 2006г. в ЛТУ гр. София. Веднага след това започва работа в клиника "Анимо", а по-късно и в Централна Ветеринарна Клиника, където работи до 2011г. Има интереси в областта на регенеративната медицина, терапия на екзотични домашни любимци и диви животни. През 2012 г. завършва и специалност Молекулярна биология, към СУ “Св. Климент Охридски”.

През 2017 г. защитава докторска степен по Молекулярна биология в катедрата по Биохимия на Биологическия факултет към СУ, а от юни 2018 работи като главен асистент по хистология и ембриология в същия факултет. Петър е любител-астроном, и един от випускниците на магистърска програма “Астрономия и популяризация на астрономията” на Физическия Факултет към СУ “Св. Климент Охридски”. В момента следва философия, защото смята, че това е едно от главните интелектуални предизвикателства в човешкия живот.

Д-р Ефтимов проявява особен интерес към еволюционната биология на развитието и астробиологията и от 2024г. е съ-ръководител на интердисциплинарната магистърска програма Астробиология – съвместен проект на природните факултети на СУ Св. Климент Охридски.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени