Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети?
По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) във висшите училища Ангел Стойков.
Пред Радио София подчерта, че темата за общежитията е важна за младите хора, обучаващи се във висшето образование, защото в тях те прекарват голяма част от времето си.
По думите му, единствено през 2007 година бяха направени стъпки за промяна на бита и условията на живот на студентите. Тогава малко над 20 студентски общежития бяха ремонтирани, а от 2020 до 2024 година е за студентските общежития е отпусната сума от близо 300 милиона по програма, от която до ден днешен се възползват университети.
В първите 100 милиона по програмата са включени малко над 20 входа на студентски общежития.
С втората програма - с около 299 млн. лева, заради повишаване на цените на строителните материали са успели да се включат около 30 студентски входа.
"Редно е да кажем, че Националното представителство и Министерство на образованието ще направят кампания за анализ на студентските общежития, кои към днешна дата остават неремонтирани, кои са заети от студенти и този анализ ще помогне да се установи точната бройка на неремонтираните, но които се използват за целите на обучението на студентите", посочи Ангел Стойков.
Когато бъде установена точната бройка, от НПСС заедно с МОН ще се борят за отпускането на нови целеви финансови средства.
Въпреки че настоящата програма е до 2027 година, ние ще се борим да бъде удължена, да бъдат подсигурени още от сега нови средства за ремонт на общежитията и се надявам в най-скоро време да може да се каже, че цялата леглова база на студентските общежития се използва. Общежитията са 150 на територията на България. Тоест, от 2007 до 2020-2024 година, малко над половината от тях ще бъдат ремонтирани, но колко се обитават от студенти, колко се използват от висшите училища, ще бъде ясно след направения анализ, подчерта Стойков.
В проектите за ремонт на общежитията е заложено да има достъпна среда, с изградени рампи за хора с увреждания, каза още той.
Целия разговор на Невена Николова и Данаил Конов чуйте в звуковия файл.