Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента. Те засягат въвеждането на новите европейски директиви в тази област.
Депутатите от Комисията по електронно управление ще изслушат представители на институциите заради кибератаката, блокирала работата на съдилища в края на януари.
Промените са съобразени с редица европейски директиви, сред които и новоприетата НИС-2. Те предвиждат да се създаде Национално единно звено за контакт при киберкризи.
Значително скачат глобите и имуществените санкции. Най–значителната имуществената санкция става от 50 000 лв. до 2 на сто от общия световен годишен оборот за предходната финансова година. Но не по-малко от 20 000 000 лв. Глоби ще има и за ръководителите и членовете на управителните органи - от 1000 лв. до 10 000 лв.
В оценката за въздействието на правилата законодателят посочва, че новата регулация ще създаде известна тежест за бизнеса и администрацията.
Промените предвиждат производство на храни и управление на отпадъците, както и цялата верига на доставки. Енергетиката също е включена сред секторите, в които трябва да се спазват правилата за киберсигурност.
За кибератаката над съдилищата в комисията ще отговарят от Върховния административен съд, Висшия съдебен съвет, ГДБОП, МВР. Групировка "Белият заек" стои зад атаката, съобщиха запознати.
Обстоятелствата, довели до криптирането на иначе публичните документи с различни решения и определения на съдилищата, са свързани с човешка грешка, казаха от Върховния административен съд.