Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай и Иран се обявиха против плана на Тръмп за Газа

Последиците от израелски въздушни удари в Ивицата Газа.
Снимка: АП/БТА

Пекин е против натиска на американския президент Доналд Тръмп да пресели палестинците извън Газа и САЩ да поемат контрола над територията, обяви днес китайското външно министерство, предаде Ройтерс.

Китай категорично подкрепа легитимните национални права на палестинския народ, заяви говорителят на ведомството Го Цзякун.

По-рано Тръмп предложи САЩ да установят контрол над Газа, където офанзива на израелската армия през последните 16 месеца в отговор на кървава атака на радикалното движение "Хамас" доведе до смъртта на десетки хиляди, а преди това преположи, че палестинците може да бъдат изселени за постоянно от анклава.

В предишни свои коментари президентът е казвал, че те трябва да отидат в Египет и Йордания, което бе отхвърлено от двете страни, както и от други арабски лидери.

Китай е готов да работи с международната общност към двудържавното решение като фундаментален път напред и натиск за скорошно и справедливо политическо решение на Палестинския въпрос, каза Го.

"Газа е Газа на палестинците, интегрална част от палестинската територия, а не политическа разменна монета, да не говорим за мишена в закона на джунглата", подчерта още той.

Също днес иранското МВнР отхвърли "шокиращия" план на Тръмп за Газа и за "насилствено разселване" на палестинците от територията.

"Смятаме плана за прочистване на Газа и насилствено разселване на палестинския народ в съседни държави за продължение на плана на ционисткия режим за пълно унищожаване на палестинската нация и категорично го отхвърляме и осъждаме", заяви говорителят на иранското външнополитическо ведомство Есмаеил Бакаей.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна