Основният проблем е с гражданското търговското и административното право и там трябва да подобрим бързината и ефективността за разглеждане на делата. Аз съм съдия от 1979 г. и и проблемът стои от тогава. Хората трябва да се облекчат, бързо да да се разглеждат делата. Да има смисъл, защото бавното правосъдие е отказ от правосъдие.
Така юристът Константин Пенчев, бивш конституционен съдия и омбудсман на България, отговори на въпроса: Каква да е промяната в съдебната система, за да се усети присъствие за справедливост.
В интервю пред БНР, в предаването "Неделя 150" той коментира, че проблемът в правосъдната ни система от много години.
"Проблемът съществува от предишните промени в Конституцията, променяна 5 – 6 пъти. Още през 2005 г. участвах в тази промяна, която беше необходима. Струва ми се, че в годините се опитват да се персонифицират проблемите. И не е главният прокурор, във ВСС и прокуратурата. Проблемът е съдебната власт е именно в съда. Ако там няма проблеми, не би могла прокуратурата, нито другата страна в процеса – адвокатурата, да нанася такива поражение. Например задържане на хора, които после съдят България в Страсбург. Прокуратурата не може да задържа над 72 часа. Всичко става с решение на съда. Не може да кажем, ще разделим прокуратурата, ще раздели ВСС. В годините разговора започва заглъхва и добива насоченост, която не решава проблемите", сподели мнението си Константин Пенчев.
Той припомни случаят с "кадровика" и лобист Красьо Черния:
"Проблемът не беше толкова сериозен, такива мошеници има винаги и като Нотариуса. Но реакцията на обществото и самата съдебна система показа, че задкулисните кадрувания вече са видими. Имаше период, когато самата съдебна система се стъписа и наложи разбирането, че така повече не може. Трябваше и обществото да разбере, "така вече не може". И тогава би могло да се направи пречистване. Отмина вълната, дойде реставрацията и сега положението е още по-зле."
Константин Пенчев посочи, че един от проблемите в съдебната система са назначенията на некадърни в системата, "защото те се възпроизвеждат, възпроизвеждат себеподобни и се получава като тумор, метастази в системата. С тези метастази трябва да се преборим".
Той посочи, парламентарната квота на НС във ВСС е на гражданското общество в системата. А по-лошото от политическото влияние е корпоративното.
"Решението е законодателни промени и постепенно очистване на системата. За да има корумпирани магистрати, някой им е дал, та, те са известни. Всеки знае във всеки окръжен град, към кого да се обърне, ако бизнесмен има нужда. А службите нищо не знаят. Това съм го казал в интервю през 2004 г.", каза Константин Пенчев.
Той посочи, че единствено процедурата на НС за избор на конституционни съдии е прозрачна, защото само 1/3 от Конституционните съдии се обсъжда публично в парламента и се изслушват кандидатите.
Пенчев каза, че с него не са водени разговори за връщане на поста омбудсман на България, а и с "наличието на домовата книга, едва ли ще се обърнат към мен".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.