България е на четвърто място в Европейския съюз по брой аптеки на глава от населението. Проблемът е в неравномерното им разпределение и твърде големият им брой в икономически атрактивните райони у нас.
Данните представиха от Българския фармацевтичен съюз. Днес организацията отбелязва 18 години от създаването си. Ръководството й постави исканията си към новите управляващи и припомни твърдата си позиция срещу разрешаването на автомати за лекарства извън аптеките.
Малко над 3000 са аптеките, свободно достъпни за хората у нас, а още 200 са аптеките в болници. През миналата година е разрешено разкриването на над 170 аптеки, което е проблематично, смята маг.фармацевт Светослав Крумов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.
Колкото до достъпа до лекарства, от съсловната организация отново поискаха, когато медикаментът е наличен в страната, фармацевтите да виждат наличностите в складовете на едро чрез системата СЕСПА.
Очаква се от 1 април Здравната каса да следи в реално време изписването на лекарства чрез електронна рецепта и отпускането на такива медикаменти в аптеките. Според Димитър Маринов това би трябвало да улесни и пациенти, и лекари, и фармацевти.
От Фармацевтичния съюз настояват за допълнителни 2 милиона лева в бюджета на Здравната каса за финансиране на разкриването на нови аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони. Миналата година с отпуснатите 9 милиона лева за заработили 15 денонощни аптеки, още 6 в отдалечени райони и други 4 – в труднодостъпни такива.
Във връзка с широкия достъп до лекарства с активна съставка парацетамол и рисковете от това, от Фармацевтичния съюз ще предложат преразглеждане и ограничаване на медикаментите в списъка, по който се зареждат вендинг машините за лекарства в аптеките.
Подробности чуйте в звуковия файл.