По особена е ситуацията с границата на България и Румъния след влизането ни в Шенген, защото продължава контрола, на книга то е за 6 месеца и е залегнало в споразумението, подписано в Унгария от България, Австрия и Румъния. Но това не е нещо сериозно, каза журналистът Момчил Инджов, кореспондент в Брюксел на Клуб Z, в интервю пред БНР.
"С хубавото се свиква бързо", категоричен бе Инджов.
И припомни, че границата между Белгия и Нидерландия минава през двора на една къща и спалня, "дори минава през обредната зала в белгийската част, защото там двете страни имат кметство".
"Хората се шегуват, че ако някой белгиец се жени трябва да стои в белгийската част, за да му признаят брака. Минаването на граница е като добър ден за тях. На хората не им прави впечатление. Просто на границата има някакви знаци издълбани в земята и от двете страни", разказа Инджов.
В предаването "Нещо повече" той разказа за границите в Шенген, които са река или море.
"Границата по река се определя по талвега на реката, дъното с най-дълбоко място от ерозиите. Талвегът се мести и периодично се правят замервания и корекции в двустранните договори между съответните държави. Където реката има няколко ръкава, границата минава там, където талвегът е най-дълбок. В Европа река Рейн е гранична на Германия и Швейцария", обясни журналистът.
И разказа и за веселите моменти с шенгенските "граници":
"Преди ковид имало едни бар на границата на Белгия и Нидерландия. В Белгия заведенията се затварят в 1 часа през нощта, в Нидерландия в полунощ. И като затворят в полунощ, хората се местят да си допият в белгийската част. Ето това е хубавото на Шенген - весели моменти."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.