Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ваучерите за храна да се превърнат в истинска социална политика и да се насочат към уязвими групи"

Таван на надценките би довел до дефицит и спекула. Нужно е стимулиране на родното производство

Николай Вълканов: Пазарът е естествен регулатор на цените

| Интервю
Снимка: Стефан Кунчев

"Бойкот на големите търговски вериги е твърде крайна мярка. Тя никога не води до нищо добро. Може да създаде проблеми по цялата верига на доставки".

За това предупреди Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

"Всеки потребител може да си направи елементарна справка. Има няколко сайта, които обобщават брошурите на отделните търговски вериги и съдържат информация за акциите и промоциите за години назад. От една такава проверка много лесно може да се види, че големите търговци предлагат най-конкурентните цени на пазара. Спрямо февруари 2024 година в редица категории на съпоставими стоки не само, че няма увеличение, но при някои дори се наблюдава намаление", обясни той пред БНР.

Винаги ще има стоки, при които се наблюдава колебание в цените, разясни още Вълканов. Той отбеляза, че при хляба е върната ставката от 20% ДДС.

"Олиото е друга стока, която е поскъпнала. Причината е в рязкото увеличение на цената на слънчогледа през последните 6 месеца заради изключително лошата реколта в страните, които са основни производители. Тя е с 50% нагоре. Разбирам, че хората са с изострена ценова чувствителност. Инфлацията през 2022 и 2023 година беше много сериозна. Сега значително се успокои. Нормално е всяко увеличение на конкретна стока да носи допълнително усещане за поскъпване". 

Той коментира думите на социалния министър Борислав Гуцанов, според когото е нужно въвеждане на таван на надценките.

"Предлаганата мярка е изключително вредна и контрапродуктивна. Когато ограничите надценката на дадена стока, вие не ограничавате печалбата, а разходите по реализация. Надценка не означава печалба. Така се ограничава конкуренцията. Част от търговците могат да излязат от пазара или да увеличат цените на други продукти, които не са с контролирана надценка. Тези мерки демотивират конкуренцията, производството, иновациите. Водят до дефицит, спекула и по-високи цени. Пазарът е естествен регулатор на цените. Бързи решения е почти невъзможно да бъдат намерени. Най-доброто решение е да се увеличи на местна база производството на редица стоки, които в момента са дефицитни. Производството на мляко, масло, зеленчуци, говеждо месо, свинско месо не задоволява потребностите на вътрешния пазар. Вносът оскъпява". 

Лесно политическо решение няма, но има едно, което би могло да облекчи потребителите и да доведе до повече приходи в бюджета, както и да намали инфлационния натиск върху храните, обясни Николай Вълканов. 

"Ваучерите за храна да се превърнат в истинска социална политика и да се насочат към уязвими групи. Това би могло да бъде социална мярка на държавата".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна