Едно от нещата, по отношение на корупцията, е, че в България все пак за тези 12 години се случиха положителни неща, но тези, които измерват корупцията, не ги отразиха. И обратно - цялото безвремие в последните 4 години отново не го оценяват, каза Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в интервю пред БНР.
В предаването "12+3" той коментира данните за възприятието за корупция у нас, проблемите и какви са решенията.
Според него сме на челни позиции спрямо страните членки на ЕС и действително нивата са много високи:
"Да коментираме самия инструмент, как ни измерват? Защото началото на този индекс е от 2012 г. Ние се движим в диапазон между 41 и 45 точки. В Центъра за изследване на демокрацията имахме академични спорове, че се измерва "възприятието". Ако погледнете индекса, как е конструиран, макар че има непрозрачни неща, те имат 13 източника, а България е оценена по 9", обясни методиката на изследването Безлов.
И посочи, че данните не са емпирични, а на оценки на експерти, събират се някакви хора и те казват - "тази страна е някъде там".
Какво става с корупцията в администрациите, данъчните администрации?
"За съжаление е вярно, че възприятието за нас е доста негативна оценка, накрая на ЕС сме. От друга страна не е ясно какво точно изразява - политическа представа за България или действително има емпирични данни. За мен интересно е това, което хората имат като опит с корупцията. Навремето правихме измерване и питахме хората: "Дадохте ли и на кого?". Можем да измерим това, което хората ще ни споделят на всекидневно ниво – общинско, например. Рекордни бяха нивата за КАТ. И същевременно, освен че отразяваме всекидневието, то пък зависи от институциите, политиците как контролират институциите. Големият проблем е, че обикновеният човек, като попадне на такава ресурсна позиция и влезе в политиката или администрацията, то поведението му става корупционно. Защото, за да ви даде, той мисли, че така си решава проблема", коментира Безлов.
Според него проблем №1, който е нерешим, е политическата корупция, свързана с клиентелизма.
"Като тя не е само при политиците, имате я в съдебната система, местните администрации – с клиентелите. Имате големи проблеми при усвояването на еврофондовете", допълни Безлов.
И според него "за съжаление преходът създава тази култура за решаване на проблеми с малкия подкуп":
"Като влизахме в ЕС през 2007 г., използваха две неща за България - организирана престъпност и корупция. Организираната престъпност изчезна. Сега няма нищо общо с тази през 2005 г. Има и обективни показатели – незаконните цигари. И действително от ниво 30% паднаха до 2-3% в Европа. България стана стандарт и рязко свали контрабандата на цигари, а ние бяхме страна с традиция в незаконните цигари в прехода. Имаме огромен спад и в ДДС измамите".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.