Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След решителните стъпки на Тръмп: Объркване в Демократическата партия, медиите и гражданското общество

Андон Балтаков: Демократите са разхвърляни

| Интервю
Андон Балтаков
Снимка: Ани Петрова

Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР журналистът Андон Балтаков. 

"Политиките, които в момента провежда американското федерално правителство, са многопосочни и трудни за опозицията. Доналд Тръмп и неговата администрация дойдоха, обяздили една политика или политически документ, който беше формиран от фондация "Херитидж", (в превод - Наследство) – консервативен център за анализи и стратегии. В продължение на няколко години фондацията изготви документа, който съдържа 900 страници. Почти всяка една от политиките, които администрацията на Тръмп започва да провежда, са ясно откроени в този документ".

Демократите са разхвърляни, обясни още Балтаков в предаването "Събота 150". 

"Липсата на какъвто и да било стойностен диалог в обществото от страна на партията е изненадващ не само за техните поддръжници, но и за опонентите им".

Един от познатите методи за реакция на Демократическата партия е чрез съдебната система, разказа журналистът.

"Демократите контролират офисите на главен прокурор в 22 щата. Но самата съдебна система е устроена така, че да работи бавно. А и голяма част от съдиите във федералните съдилища са назначени от Тръм или са сподвижници на консервативната идея.

На демократите им остава да бъдат ефективна опозиция в Конгреса и на щатско ниво".

Медиите се държат по начина, по който се държи самата Демократическа партия – объркани са, посочи още Балтаков.

"Използвайки под някаква форма някои от параметрите в Закона за комуникациите, Федералната комисия по комуникации оказва натиск върху собствениците и на трите основни телевизионни канала в САЩ". 

Той коментира работата на Мъск и на ръководения от него Департамент за ефективност на правителството.

"Създаден е по един Закон за дигиталните услуги и е с доста ограничен мандат и срок на действие. Според изпълнителната заповед на президента Тръмп срокът на действие на този департамент е до 4 юли 2026 година. Неговите правомощия са ясно разчетени. Не бих казал, че това, което се случва е незаконно, но има доста сиви зони - докъде се простират правомощията му. 

За три седмици и половина Мъск и екипът му предизвикаха изключителен ураган, който преминава през Вашингтон, за да промени структурата и финансирането на американското федерално правителство и агенциите, които подпомагат работата му". 

Гражданското общество все още се опитва да реши по какъв начин да реагира- дали да приеме, или да отхвърли част или всички политики, които се провеждат от американската администрация, обясни Балтаков.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна