Интервю на Силвия Великова с Людмила Илиева в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
ДСБ започват подготовка за предстоящите през 2026 г. президентски избори, съобщиха от партията след заседание на Изпълнителния ѝ съвет в събота. Поема се ангажимент ДСБ да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с партньорите си от "Демократична България". Партньорите от "Продължаваме промяната" обаче не са споменати.
"И ние, и ПП представляваме в НС една демократична общност, която нямаме право да разделяме", заяви пред БНР Людмила Илиева, зам.-председател на ДСБ и зам.-председател на ПГ на ПП-ДБ.
По думите ѝ ГЕРБ трябва да бъдат изключени от процеса, за да може България да има десен, демократичен в своите възгледи и действия президент.
"Процесът за намиране на тази фигура, която преди всичко трябва да е почтен български гражданин, включва всяка една демократична общност в страната. Това не означава по никакъв начин, не е амбиция, не е предпоставка за това, че колегите от ПП няма да бъдат част от този разговор", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички".
В НС ние сме единна парламентарна група и по никакъв начин не трябва да се търсят предпоставки тя да се разпадне, категорична бе Илиева.
За нея настоящата управленска формула не може да бъде решение на политическата криза:
"Това, което имаме като правителство, поставя една много голяма удивителна, успоредно с една въпросителна за това какво ще бъде поведението на това правителство не само по отношение на вътрешните процеси, но и по отношение на общата европейска сигурност, която е в доста сериозна криза. Не сме много убедени, че това правителство може да защитава гордо позицията на България".
Акцентът е какво ще прави това правителство, подчерта още зам.-председателят на ПГ на ПП-ДБ.
"След като се разбраха кой кое министерство ще получи, рязко спря във фокуса да бъде това, което е най-естествено да бъде, а именно какво ще прави това правителство. Няма законодателна програма в НС, няма управленска програма на това мнозинство - всички стоим и чакаме. Коментира се бюджетът, спекулира се безкрайно, скандално на моменти с икономическото състояние на държавата. И всяка седмица се отлага за следващата план-сметката на държавата, а бюджетът е изразителят на политиките на това мнозинство".
Подкрепа, предварително заявена, гарантирана с мнозинство от страна на ПГ на ПП-ДБ, няма, категорична бе Илиева. Липсата на бюджет ни дава възможността ние да сме в едно трепетно очакване, коментира тя и подчерта:
"Това е котка в чувал. Котка в чувал ние няма да купим, няма да подкрепим. Не можем да дадем подкрепа за нещо, което не сме видели какво е. Това е някакъв политически абсурд, който ни се предлага".
Отговорността пред демократичната общност е много голяма, отбеляза зам.-председателят на ДСБ и изказа мнение, че трябва да имаме за президент достоен българин и убеден европеец, който вярва, че мирът в Европа може да бъде единствено постигнат, когато Русия се махне от Украйна.
Единодушието в Европа вече е мит, подчерта тя и добави:
"Говори се, че трябва да се пристъпи към нов начин на вземане на решения в ЕС. Как ще гласува българско правителство в тази много критична международна ситуация в света е изключително важно".
Според нея мирът в Европа вече не съществува. Русия обяви България за неприятелска държава, напомни тя и заяви категорично, че това не трябва да го забравяме никога.
"Не виждаме ясно, единно и твърдо изразено поведение от страна на новото управленско мнозинство. Не виждаме това, а трябва. Интересът на България минава през общата позиция на Европа. Ние сме част от Европа. България трябва да спре да мисли за себе си като за малка държава, защото тя е част от вземаните решения. Европа е онзи набор от ценности на общността, които ние сме възприели, ставайки член на ЕС".
Според нея е крайно време Европа да се мобилизира, да стане единна и отговорна за собствената си свобода. Европа няма да спре да бъде застрашавана, докато войната в Украйна не приключи, смята Людмила Илиева. В този смисъл тя изказа мнението си, че България трябва да продължи да подкрепя Украйна, за да може мирът там да бъде гаранция за стабилността в България. По думите ѝ не трябва да се отделя българската стабилност и независимост от тази на ЕС.