Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР.
"Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически договорки, които вече са направени и мачът е свирен. Ще се радвам, ако от политиците излезе някой и ни опровергае. Аз имам 25 години опит, в България и чужбина, за енергийното регулиране и не съм голям оптимист", хвърли ръкавица към политиците Нейков.
Според него за избора на членове на регулаторите, ситуацията е "дежа вю":
"Според мен в парламента и на управляващото мнозинство мислите не са насочени към прозрачна и публична процедура, а как да продадат на обществото техните решения, взети на друго място по отношение на конкретни номинации и разпределението на съответните лица между политически сили".
Нейков призна, че не очаква някакви големи изненади, "което е тъжно, поради съществената причина, която силно се подценява от политическата класа".
"Светът – енергийният, бързо се променя и ролята на регулаторите само се засилва. На държавно ниво ролята на КЕВР е много по-важна, отколкото на изпълнителната власт, за развитието на енергийния сектор. Политиците до известна степен подценяват тази ситуация", обясни бившият член на КЕВР.
Той посочи, че има два големи проблема. Първият е пренебрегване на закона за регулаторите – през 2022 г. е отменен изборът на Станислав Тодоров – "наблюдава се заобикаляне на закона".
Той посочи и КЗК, когато през 2021 г., преди да изтече мандатът на председателя, "рязко беше изменен законът и мандатът удължен целево с още 2 години, за да се избегне смяната".
"Паралелно има и друг проблем, и това са критериите за избор на членове на регулатора. В момента в закона критерият е такъв, че ако човек е експерт в ЕРП и отговаря за снабдяването с кабели, и има 5-годишен стаж, може да бъде член в Комисията за енергийно и водно регулиране", коментира Нейков.
Той не разбира защо политиците се страхуват от активното участие на гражданското общество и НПО-та в процедурата за избор на членове на регулаторите.
И смята, че никой не оспорва, че решението трябва да се вземе в НС, но те могат да правят предложения. И твърди, че първо трябва да се промени законът.
"Трябва да се бърза с избора на членове на регулаторите, защото има изтекли мандати и то втори мандати. Но и политическата класа да си спомни, че в момента КЕВР е на ръба на мнозинството. Ако един се разболее, при сложна схема на вземане на решения, се създава проблем по отношение на мнозинството. Второ в КЕВР няма зам.-председател. Има нужда от ревизия на законодателството. Но кучетата си лаят, а в НС си правят каквото трябва", посочи Славчо Нейков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.