Пароли, тайни имена, кодове и скрити писма до сподвижници – това са думите, които приковаха вниманието на учениците от 166-о спортно училище "Васил Левски" в София.
"Не им разказваме само историческите факти, които вече знаят, внасяме и нови неща – как Васил Левски и неговите съратници са пазели тайната на тази организация, какви пароли са използвали, по какъв начин са предавали информацията помежду си. Разказваме и за това кога най-вероятно турските власти вече са знаели за него и неговата организация. Представяме им най-новите данни, известни на научната общност за живота на Васил Левски", обяснява уредникът в музея Славея Сурчева.
Преподаватели от Софийския университет, които в последните години са изследвали османските архиви, допускат, че Левски може би е бил по-млад и е бил роден по-късно, отколкото се смята досега, допълва тя.
Във втората част на програмата учениците посетиха витрината на Апостола, където се съхраняват негови лични вещи.
"Мястото, което най-много разчувства нашите посетители, най-вече децата. Тук виждаме неговите автентични коси. Любопитно е да им разкажем, че кръстчето, което неговият вуйчо му е подарил, е намерено през 70-те години на миналия век. Намират отново кичур коса в тайник в задната част на кръстчето", разказва Славея Сурчева.
Кичурът бил подложен на сравнителен анализ с дотогава известната коса в Института по криминалистика и криминология. Така установили, че кръвната група на Левски била 0 – може да дава на всички, но приема само от себе си, изключителна метафора, изтъква уредникът.
В третия модул учениците приложиха на практика всичко научено по време на престоя в музея.
"Те трябва да дешифрират едно негово писмо – доста забавляваща децата част."
В подхода на музейните работници е заложена именно стимулация чрез игра и активности, така че подрастващите да научават повече, без да наизустяват.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.