Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС.
"Тръмп, още преди да седне на масата на преговорите, задраска всичко, което можеше да се използва като разменна монета", смята той за началото на преговорите между Москва и Вашингтон за Украйна.
Изтеклият мандат на Зеленски е претоплена тема, посочи Хаджиев във връзка с настояването на САЩ в Украйна да се проведат избори и допълни, че със сигурност има спад в подкрепата на Зеленски заради умората и фрустрацията от войната.
В исторически план сред най-силните движещи сили за европейската интеграция, които карат държавите се групират, е заплахата. Европа получи много сериозно напомняне, че е време да се събуди, подчерта Хаджиев. Той изрази мнение, че "Европа проспа много години – да заздрави отбраната си, да бъде адекватен участник в подобни процеси".
Като маркира "страха, че ще бъдат прескочени украинците и ЕС", Хаджиев не допуска Украйна да бъде държана извън масата на преговорите, а относно руската страна коментира:
"Как налагаш политическите си цели, политическата си воля над една държава, която от разделена по река Днепър на изток и запад между две ключови цивилизации, как тази разделена държава, на която дори източната част вече не те вижда като Големия брат, а като големия нападател, как ще успееш да я консолидираш, да я успокоиш, да я сложиш отново в лоното на православния Трети Рим? Слага се марионетно правителство и целият украински народ забравя за това, което му беше причинено?"
"САЩ сядат и казват – ще мислим за вдигане на санкциите, за възстановяване на отношенията. Но Кутията на Пандора – който какво си е взел като територия със сила – си е негово, тук има много грешен момент в стратегията на Тръмп. Той вижда Русия като помощник в по-големия му проблем – китайския, тихоокеанския. За това стратегическо партньорство, за което се говори, има много важно нещо – доверието", отбеляза доц. Боян Хаджиев в предаването "Преди всички".
"Разпределяме Украйна, разпределяме Европа между две сили, едната от които получи изключително много като легитимация в последните дни. Много ще са интересни преговори, в които не участва Украйна, не участва ЕС, но не участва и Китай."
Някой би ли консултирал нещо с нас, при положение, че позицията от доста време у нас е кристално ясна? Няма за какво да канят българските политици, заяви преподавателят относно отсъствието на България от срещите в Париж, на които не са поканени още Унгария, Словакия, Словения, Хърватия и Португалия.
"Участвахме ли в иракското възстановяване? И тук не очаквам. Ние през 6 месеца лъкатушим от една в друга позиция. Ако може да сме най-снишените и след това само да възстановяваме – нещата в международната политика не се получават точно така."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.