Дебатът - дали български войници да се изпратят в Украйна, лесно се плъзна, защото, за да обсъждаме, трябва да знаем при какви условия бихме се включили.
Това коментира военният експерт Ивайло Иванов, Съюз на офицерите "Атлантик", в интервю пред БНР.
"Притесняват ме изказванията, че възприемаме по подразбираме, че този мир между Украйна и Русия ще бъде нетраен и ще има отново военни действия", допълни той.
Според него не е добре да изиграваме предварително картите си, заявявайки нашата позиция, че няма да участваме:
"Ние сме заинтересовани, защото във втората група поканени на срещата страни имат непосредствена или близка граница с Украйна и те ще понесат в най-голяма степен конфликта".
Иванов смята, че до края на февруари едва ли от Кремъл ще са готови да започнат преговори, но принципно е възможно. А от срещата в Рияд няма нищо изненадващо.
"Притеснителното в цялата ситуация, което изнерви нас и Европа е, че телефонният разговор не беше консултиран между съюзниците или поне минималното американската страна да информира съюзниците за този разговор, а после за срещата. Това създаде притеснения, защото показва едно неуважение към съюзниците на САЩ", каза Иванов.
Ивайло Иванов прогнозира, че Европа не може да гарантира сигурността си, "защото пропиляхме поне 4 години при Байдън Европа да започне обсъждането на тези трудни решения, за да гарантираме самостоятелна сигурност":
"Европейските лидери дължат на гражданите да кажат, че е необходимо повишаването на разходите за отбрана, тъй като е очевидно, поне в следващото десетилетие, защото международната среда се промени. Европа няма средства да увеличи разходите за отбрана, защото изхождаме от предпоставката, че социалните разходи не бива да бъдат пипани", предупреди военният експерт в предаването "Нещо повече".
И прогнозира, че следващото десетилетие ще живеем в несигурна среда и военната сила ще бъде често използвана, най-малко като заплаха.
"Очевидно европейците трябва да жертват някаква част от жизнения си стандарт, за да се увеличат разходите за отбрана. Или иначе трябва да сме готови да изпълняваме желанията на всеки, който има сила. Но и вторият вариант не ни гарантира нещо. Независимо какъв стандарт имаш, ако не си гарантираш сигурността, видяхме Украйна, стандартът във всеки момент може да ти се отнеме", коментира Иванов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.