Обществото в САЩ е в състояние на шок. Хората си дават сметка, че САЩ вече не е конституционна демокрация, а авторитарно общество. Но това просветление идва много бавно за американците. Това каза писателят Иво Иванов в интервю от САЩ за БНР.
Той коментира, че бързо разпознава признаците на авторитаризъм, тъй като е българин и е израснал в тоталитарен режим.
"Планът на действие на всеки диктатор включва 3 основни акта. Първият е да се осигури армията и разузнавателните служби - да бъдат сменени всички генерали. Това беше извършено. Вторият е да се елиминират медиите. Това се извършва в момента. На медия като АП, от малко останалите, на които се има доверие, беше забранен достъп до Белия дом, защото нарекли Мексиканския залив – Мексикански, а не Американски. Третият акт на всяка авторитарна личност е да бъдат премахнати свободните избори. Ще видим дали това ще се случи през 2026 г.", каза Иво Иванов в предаването "Нещо повече".
Според него в американското общество хората са спрели да гледат сериозно на изказванията на Тръмп и не ги приемат буквално, с умерен ентусиазъм се гледа и на новините от Саудитска Арабия.
Българинът с американски паспорт смята, че Тръмп ще се опита да промени и Конституцията, за да се кандидатира и за трети мандат:
"Според мен ще има опит за промяна на Конституцията. В момента сме в конституционна криза, защото 3 клона на управление – законодателна, изпълнителна и съдебна власт - трябва да се подчиняват на Конституцията. Но тя е документ и не разполага с армия и разузнавателни служби. Не вярвам, че Конституцията ще спре Тръмп. Ще бъде направен опит да се изопачи Конституцията, за да може той да се кандидатира за трети път".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.