Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В различни региони между 10 и 25% от населението може да бъде носител, без да има такава болест и симптоми"

Проф. Янчева: Менингококовата инфекция не е с голяма честота в Европа

"Това, че имаме бактерия в носоглътката си, не означава, че ще развием тежка инвазивна менингококова болест"

| Интервю
проф. Нина Янчева
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Високо носителство, малък процент случаи, в които се стига до менингит или сепсис - това обясни пред БНР за менингококовите инфекции проф. Нина Янчева, началник на отделение в детската болница "Проф. Иван Киров" и ръководител на Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина при Медицинския университет в София.

"Това е бактериална инфекция, която в по-голям процент от случаите води или до безсимптомно носителство на бактерия в горните дихателни пътища, или до заболяване, което прочита с хрема, с болки в гърлото", каза тя.

В малък брой от случаите може да се стигне до т.нар. инвазивна менингококова болест. Тя е по-честа при деца под 1 година, а следващите пикове са между 1 и 4 години и в юношеската възраст, уточни проф. Янчева за най-засегнатите и уязвими групи.

Голям процент от населението е носител на тези бактерии, подчерта експертът в предаването "Преди всички".

"В различни региони между 10 и 25% от населението може да бъде носител, без да има такава болест и симптоми на заболяването."

Това, че имаме бактерия в носоглътката си, не означава, че ще развием тежка инвазивна менингококова болест, категорично заяви проф. Нина Янчева.

Симптоми, за които родителите следва да следят, са висока температура, главоболие, повръщане, нарушения на съзнанието. При сепсиса се получава и специфичен обрив по кожата – като малки кръвоизливчета, каза още специалистът.

Има сезонност. По-често случаите са през зимния период. Инкубационният период е между 1 и 14 дни.

В Европа това заболяване не е с висока честота, посочи проф. Янчева. Има между 1000 и 3000 случая на инвазивна менингококова болест годишно, като смъртните случаи са около 10%. 10-13 са случаите годишно у нас. 

Задължителна имунизация се препоръчва в страни, в които има над 10 случая на 100 000 души население или между 2 и 10 случая на 100 000. При по-нисък процент заболели тази имунизация е препоръчителна заради тежкото протичане при малките деца. 

Бременните жени не попадат в най-тежките рискови групи за това заболяване, стана ясно още от думите на проф. Янчева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна