Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Европа се беше самоблокирала и САЩ противодействаха срещу руското влияние. Сега те ще ни липсват"

Къде е ЕС в битката за Африка?

За останалите държави е трудно да излязат от прикритието на Франция, която доминираше европейската политика в Африка

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как и дали ЕС противодейства на нарастващото влияние на Китай, Русия, Турция и арабските държави в Африка?

Двама германски експерти, участници в конференция на тази тема, организирана в София от фондация "Конрад Аденауер", правят свой прочит в предаването "Хоризонт до обед" на БНР.

Влиянието на Русия в България е доста голямо. Русия използва методи, подобни на тези в България, за да прокара и там своя наратив. Успехът на руската пропаганда се дължи на акцента, че не са били колониална сила в Африка и не са "колонизирали" и Източна Европа. В момента в държавите от Сахел възникват много руски институти, разпространяващи руския наратив. Русия създаде и новинарска агенция на френски език. Русия инвестира изключително много в това, обяснява Улф Лесинг - експерт по африканските въпроси и ръководител на отдела за Африка на фондация "Конрад Аденауер", бивш журналист на Ройтерс.

Снимка: Pixabay

Според него "от години Русия разпространява погрешна информация за Запада и хората ѝ вярват", а Западът не прави нищо.

"Хората вярват на Русия, защото Европа не е поставила своето влияние във фокуса."

ЕС не е разбрал, че да се вдига шум около нещата също е част от занаята, смята Кристоф Плате – директор на Медийната програма на фондация "Конрад Аденауер" за Югоизточна Европа. Той дава пример с пандемията, когато по думите му китайската пропаганда е показвала всяка кутия с маски, която стига до Африка, а ЕС не е акцентирал върху това, което прави за този континент.

"Европа се беше самоблокирала и САЩ противодействаха срещу руското влияние. Сега те ще ни липсват, защото няма да има кой да защити интересите на Запада срещу Русия. Няма да има кой да противодейства", посочи той във връзка с промяната в геополитическите приоритети на Вашингтон.  

Втора среща на върха на икономическия и хуманитарен форум Русия-Африка в Санкт Петербург, 27 юли 2023 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската политика в Африка дълго време беше доминирана от Франция като бивша колониална сила. След оттеглянето ѝ на останалите държави сега им е трудно да излязат от това прикритие. Русия се опитва да запълни празнотата, която остави Западът, отбелязват двамата анализатори.

Влиянието, което упражнява Русия, е опасно за Европа, защото се задълбочават конфликти, които водят към миграция. Руското влияние е най-опасно за ЕС, докато Китай, Турция и арабските държави развиват в Африка икономически проекти, които не са толкова опасни за Европа, коментират Лесинг и Плате.

България е била доста позната в Африка. В миналото е имала 16 посолства в Африка, сега са само 3. Много африканци са следвали в България и имиджът ѝ е положителен. България познава Русия и по-осезаемото ѝ присъствие в Африка би било полезно, смятат двамата анализатори от Германия.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна