На 2 април почитаме преподобни Тит Чудотворец и свети мъченици Амфиан и Едесий. В този ден се служи Малко повечерие и се чете целият канон на св. Андрей Критски.
От младостта си свети Тит Чудотворец се посвещава на монашески живот. Живял като монах през 9 век в Студитския манастир край Константинопол. Със своите постнически подвизи, чистота на живота и кротък нрав, свети Тит спечелва всеобщата любов на братята и по тяхно желание е ръкоположен за свещеник. Пламенната му вяра подтикнала светеца смело да защитава православната вяра по време на иконоборческите гонения. За своя добродетелен живот той бил удостоен от Бога с дара на чудотворството. Светецът отишъл при Господа в дълбока старост.
Светите мъченици Амфиан и Едесий били братя от град Патара (провинция Ликия) от семейството на езическия владетел на града. Те били изпратени в град Вирит, за да изучават езически науки, но там чули за Христос и станали християни.
Напуснали родителите си и отишли в Кесария Александрийска, където намерили наставник и под негово ръководство започнали да се усъвършенстват в духовния живот, пребъдвайки в молитва и изучавайки свещените книги.
По това време с указ на император Максимиан (305 – 313 г.), жесток гонител на християните, всички жители на град Кесария били задължени да извършват публични жертвоприношения.
Много християни се укрили, но свети Амфиан безстрашно влязъл в езическия храм и започнал да убеждава владетеля да повярва в Христос.
Хванали свети Амфиан, били го и го хвърлили в тъмница. Измъчвали го жестоко, а накрая го хвърлили в морето с камък на врата. Внезапно се извила силна буря, тялото на мъченика било отнесено от вълните на брега и християните извършили погребението му.
Братът на мъченик Амфиан, свети Едесий, също бил подложен на мъчения и изпратен в медните мини, но след години бил освободен и изпратен в Александрия.
Там той научил за безмерната жестокост към християните и смело изобличил владетеля. Тогава свети Едесий, подобно на брат му, бил измъчван и удавен (+ 306 г.).
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".