Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В изложбата "Културkото наследство на София" до 17 април в Античен комплекс "Сердика"

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици, възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и разположената в съседство Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика „Ломоносов“.

Първият сектор на изложбата “Архитектурното наследство на София“ включва 4 творби, изобразяващи сгради по проект на арх. Никола Лазаров, който е допринесъл за европейския облик не само на столичния, но и на множество други градове в България - Варна, Стара Загора, Пазарджик.

Творбите в експозицията включват изображения на сгради със статут на културни ценности. Част от картините са създадени по време на пленер, организиран от Фондация „Креа” с подкрепата на Столичната община и дарители през 2024 г.
Досега тези творби са представяни единствено в галерията на гимназията по приложни изкуства.

Гостуването им в Античен комплекс “Сердика” по покана на Музея за история на София ще даде възможност да ги разгледат повече граждани.

Младите художници имаха възможност да експериментират с различни техники върху каменна хартия по време на специален уъркшоп, като темата отново беше архитектурното наследство на София, разказаха още организаторите. 
Новият материал се оказа вдъхновение и творческо предизвикателство, както за младите таланти, така и за техните преподаватели.

Пред Радио София повече разказа Мария Иванова, която е инициатор на проекта, и Анелия Пергот.

“Всъщност, проектът се нарича Пленер-конкурс “Архитектурното наследство на София“. Той е един малко по-нестандартен пленер, в който учениците рисуват и развиват уменията си в сферата на изобразителното изкуство.

Освен ученици, които изобразяват ценните сгради в София, до тях са и такива, които са готови да разкажат историята на тези сгради на минувачите.

Те биха могли да разкажат кой е проектирал тази сграда, кой е архитектът, поръчителят, тоест, първият собственик на сградата. Интересното е, че собствениците на сградите по тези централни софийски улици са хора, които имат сериозен принос и за града, и за държавата понякога, посочи Мария Иванова.
Интересните разкази на част от учениците може да чуете докато други от тях рисуват.

Мария Иванова допълни щрихи към творческия процес:

“Ние използваме самото пленерно рисуване като форма, за да привлечем първоначално вниманието на минувачите, след това те неминуемо влизат в разговор с ученика, който рисува, и насочват вниманието си към самата сграда. В този момент се включват учениците с интерес към историята, които предлагат да разкажат повече за нея“.

Мария Иванова / Снимка: Христина Иванова

Всичко това се случва в рамките на интердисциплинарен проект осъществен с финансирането на Столичната програма „Култура“ и подкрепата на дарители и партньори, сред които Камара на архитектите София град, Белин Моллов - архитект художник, чиято основна заслуга е селекцията на рисуваните сгради, и предприемачът Пресиян Каракостов.

Част от изложбата, която не е представяна пред публика преди, се състои от творби, създадени върху иновативния материал каменна хартия.
За нея повече подробности разказа Анелия Пергот.

“Това е една технология от късните 90 години на миналия век от китайски и тайвански учени инженери. Прави се от прах варовик или мрамор, като се добавя слепващо вещество, за да стане плътна. Технологията е патентована и ние сме първите, които възнамеряват да я произвеждат в Европа“, посочи тя.

Изложбата може да бъде видяна до 17 април. В изложбената зала посетителите ще могат да видят каменната хартия и по какъв начин се рисува на нея.

Чуйте още за представените сгради в експозицията, за които разказаха събеседниците в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени