"Германската автомобилна индустрия мисли да закрива предприятия в Европа.
Тръмп цели да привлече ресурса на света в най-богатия и платежоспособен пазар - американския. Екипът му се опитва да обезкърви конкурентите и да влее свежа финансова кръв в американската икономика.
Америка е загубила голяма част от своя технологичен, производствен и цивилизационен потенциал. Тя се намира пред точката на пречупване. Може да отиде нагоре или надолу.
Битката е между новият курс на тръмпистката администрация и стария – на глобалистичния капитал. Бойната линия минава някъде по европейските столици. Падат и жертви.
Светът очевидно върви към разпадане на досегашните силови, социални и всякакви други структури. Влизаме в много по-лоша фаза – на раздробяване и сблъсъци на много нива.
Европа беше фактор през последните 500 години. Вече не е".
Проф. Иво Христов коментира и преговорите за мир в Украйна. Той смята, че т.нар. "Коалиция на желаещите", която изразява европейската подкрепа на Украйна, не се интересува от добруването на украинците, а просто от влизане на масата за преговори.
"В момента Тръмп и Путин им посочиха ролята на публика, а не на участници в преговорите".
Експертът коментира и променената динамика в отношенията между участниците в НАТО.
"Ако хегемонът излезе от тази структура, или просто прекрои своите ангажименти, говоря за САЩ, НАТО просто ще е абревиатура, купчина от думи".
Проф. Христов анализира и ситуацията с Марин льо Пен, лидерката на крайната десница във Франция, след като стана ясно, че тя няма да може да участва в президентските избори във Франция през 2027 г.
"Това е краят дори на имитативната игрова форма, която наричат демокрация, претекст да бъде елиминиран политически противник, който може да замени Макрон".
На Балканите пък социологът вижда оформянето на два блока – Хърватско-албански и Сръбско-унгарски.
Той обърна внимание и на проблемите в образователната система у нас.
"Образованието е функция от цялостната деградация на социалната система. Това е най-важното, всичко друго се оправя. Когато загубите качественото естеството на поколенията, които ще определят бъдещето на тази страна, това е фатално".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.