Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Асоциацията на вещи лица и експерти не са запознати с проекта на правосъдния министър

Експерт: Няма вещи лица, защото трябва да има достойно заплащане

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Липсата на подготвени кадри се отразява и това оказва влияние върху бързината на изготвяне на експертизите. Да, няма експерти, а няма, защото трябва да има адекватно и достойно заплащане на техните услуги и труд, заяви доц. Орлин Колев от Асоциацията на вещите лица и експертите в интервю пред БНР. 

Вчера министърът на правосъдието Георги Георгиев каза пред протестиращите заради смъртта на Сияна, че проблемът в правосъдната ни система е "бавното правосъдие" и забавените експертизи. Затова той има проект на нормативен документ, с който да се ускори процесът. 

"От години се говореше за забавяне на плащането, а сега за определяне на заплащането има субективни фактори и експертите не са съгласни за такива размери на възнаграждение да работят. Има нюанс да се търси, че слабото звено е в експертизите. Но корените на проблемите на съдебната система не са само вещите лица", коментира доц. Колев в предаването "12+3".

И обясни, че възнаграждението на вещите лица, експертите, зависи от сложността на задачите и времето, за което е направено от експерта, "но съдът е органът, който преценява дали това възнаграждение е заслужено, или не е". 

От Асоциацията на вещите лица и експертите все още не са се запознали с проекта на министър Георгиев, но очакват, че по време на общественото обсъждане ще бъдат потърсени за мнение.

"От години се говори създаване на нормативна база за дейността на вещите лица, закон, проекти има на различни фази. А реално сега има една наредба на Министерство на правосъдието, но закон няма, както е практиката в европейските страните. Работата на вещите лица е свързана със специални знания в съответната сфера. Трябва да се намери формата как ще се организират тези изпити и това ли е най-подходящата форма, да се прави от МП или да се потърси помощта на ВУЗ-ове. Има такива, в които се изучават технически и автотехнически експертизи. И комисията да е от лица с богат опит в експертизите", препоръча доц. Орлин Колев. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна