Eмисия новини
от часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

| обновено на 09.04.25 в 12:03
Цветеслава Гълъбова
Снимка: Иван Русланов

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове за подобрение.

Според д-р Гълъбова, в момента се очаква решение на Министерския съвет относно увеличение на заплатите в системата. "Сигурна съм, че ще премине, защото министър Кирилов и министър Петкова бяха абсолютно категорични", посочи тя. По думите ѝ, планираното 50-процентно увеличение е крачка напред, която ще помогне да се задържат наличните кадри – макар и недостатъчни – в системата. В същото време тя отбеляза, че това увеличение не е достатъчно, за да привлече нови специалисти. "50% звучи много, но тръгваме от много ниска база",  добави д-р Гълъбова.

Състоянието на държавните психиатрични болници също остава далеч от съвременните стандарти. Лошите материално-битови условия, амортизираните сгради и неблагоприятните локации затрудняват не само работата на персонала, но и живота на пациентите. В тази връзка д-р Гълъбова настоява за ежегодна индексация на заплатите с 20% и подобряване на условията на труд, което, според нея, е единственият устойчив път към привличане на нови кадри в системата.

Особено тревожен е фактът, че около 30% от служителите в 12-те психиатрични болници в страната са в пенсионна възраст. Това крие сериозен риск, тъй като пенсионерите могат да напуснат без предизвестие, както позволява Кодексът на труда.

Въпреки тежкото наследство, започват и положителни промени. Предстои реновиране на някои от психиатричните болници – в Севлиево и Церова кория вече са открити строителните площадки. Най-големият проект обаче остава преместването на болницата в Курило, София. Според д-р Гълъбова, това ще бъде значителна стъпка напред – новото разположение ще позволи на пациентите по-лесно да поддържат контакт с близките си и ще намали усещането за изолация. "Болните ще се чувстват като всички други пациенти, а не да се налага да пътуват в гората",  подчерта тя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна