Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столична община плаща и дъждовна вода на фирмите по извозване на боклука

Симеон Ставрев: Сензори по контейнерите и датчици на камионите, за да следим количеството отпадък

ГЕРБ-СДС и БСП атакуват, защото изсветлихме схемите със събирането на боклука в София

| Интервю
Симеон Ставрев - общински съветник
Снимка: Личен архив
Чуй новината! Чуй новината:

С нетърпение очакваме да изтекат договорите на фирмите по сметосъбиране и извозване на отпадъците в Столичната община и да се преподпишат с нови условия. Искаме по-сериозни технически ограничения, за да се следят фирмите, заяви общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Симеон Ставрев в интервю пред БНР.

"Сивите контейнери стоят с отворени капаци и като вали дъжд, се мокри боклукът и ние плащаме на фирмите по 400 лв. на тон, реално за тази вода. Искаме да сменим контейнерите със затворени, с педал. Да сложим сензори на контейнерите и на камионите за видеонаблюдение", обясни намеренията на общинарите Симеон Ставрев.

И посочи, че сивите контейнери са около 90 000 и "не съм виждал да са със затворен капак":

"Атаката от ГЕРБ-СДС и БСП е, защото искаме да се увеличи трикратно броят на цветните контейнери. Оказва се, че 200 000 тона, половината от битовия отпадък, може да се рециклира. Идеята е да отделим цветните контейнери, сега те са около 2700. Това означава, че половината от 400 000 т ще отиват в цветните и ще намалеят два пъти разходите – от 160 000 млн. лева на 80 млн. лева, които ще са спестени на софиянци за извозване на отпадък".

Ставрев потвърди, че общинското СПТО обработва и боклук на други общини:

"Активността на ГЕРБ и БСП е, защото спираме и изсветляваме схемите със събирането на боклука в града, а това е 30 млн. лева на година. Една от схемите е изгарянето на чужд отпадък. Плащаме по 400 лв. на тон и в завода постъпват 400 000 тона отпадъци от контейнери. Кметът Терзиев миналата седмица доказа, че чужди отпадъци постъпват в завода. Една от фирмите за чистота, свързана с Вълка, нейни камиони потеглят непразни от базата, каквото е изискването, а потеглят с отпадъци. Когато това се показа, имаме индикация, че отпадъците, които постъпват в завода от тази база на фирмата, са намалели с от 30%. 20% е бил чужд отпадък и от 160 млн. лева, колкото ни струва сметоизвозването до завода, може да се спестят между 16 млн. и 32 млн. лева."

Съветникът за пореден път отправи обвинения за раздути обществени поръчки на завода за боклук при предишното управление на София.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна