За свобода на университетските преподаватели в обсъждането на политически теми призова вчера Филип Батист, отговарящ за висшето образование във френското Министерство на образованието, съобщи изданието Le Parisien.
"Не трябва да се прави компромис с академичните свободи", е заявил Батист пред Комисията по култура и образование на Сената — горната камара на френския парламент, в изложение по ключови теми, свързани именно с академичната свобода, както и със състоянието на частния сектор във висшето образование.
Според него преподавателите трябва да могат да обсъждат дори чувствителни теми като израелско-палестинския конфликт — но отговорно, без крайности. "Начинът, по който се говори, е съществен. Очевидно не трябва това да се случва с манихейски речи, показващи света в черно и бяло, каквито понякога се появяват", е уточнил Батист.
Той е подчертал, че ситуацията в САЩ по отношение на университетските протести и политическите ограничения тревожи френските академични среди и представлява предизвикателство за Европа. Според него Франция трябва да извлече поуки от американския контекст, за да избегне подобно развитие в своите висши учебни заведения.
Френските преподаватели, като държавни служители, са обвързани с изискване за неутралност и дискретност. Според официално разпореждане, което описва задълженията на държавните служители във Франция, те трябва да избягват изразяването на лични политически или религиозни убеждения по начин, който може да се възприеме като официална позиция на държавата.
Филип Батист е отговорил и на въпрос, свързан с разследване за нарушения в частното висше образование в страната, признавайки, че макар проблемите да не са масови, има "черни овце", от които секторът трябва да се прочисти. Той е уверил, че министерството работи заедно с Министерството на труда по подобряване на стандартите, добавя изданието.