Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педофилията не се лекува, но може да се контролира

Тодор Тодоров: Регистърът трябва да е публичен, за да се знае в кой район има осъден педофил

В Австралия и Англия има закон, които забранява под 18 години да имаш профил в мрежата, у над 10-годишни висят в мрежата

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Смятам, че наредбата е непълна и регистърът трябва да публичен, за да се знае в кой район има осъден педофил, не лични данни, а просто има случай, каза криминалният психолог Тодор Тодоров в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира новата наредба за Национална информационна система за превенция и защита от педофилия, влязла в сила миналия месец, която предвижда да има регистър за осъдените за педофилия.

Тодоров препоръча да се вземе като модел на борбата с педофилията пример от чужбина, например Великобритания. Там младо семейство с дете, когато си купува жилище, може да провери в регистъра, дали в района има осъждан за педофилия.

"В другите държави има регламент, според тежестта на престъплението, се определя отстояние, до колко метра педофилът няма право да се доближава до деца, детски градини, детски площадки, училища и т. нат.", обясни криминалният психолог.

Той твърди, че у нас има пандемия от педофилия:

"Защото от миналото лято досега с моя екип може би имаме 15 случая в различни краища на страната и някои са фрапиращи. Като цяло смятам, толкова години вече, че държавата не прави нищо тези хора да бъдат ограничавани. Педофилията не се лекува, но може да се контролира. Идеята за регистъра е тези хора да се контролират психически, емоционално и физически да не нараняват деца".

Тодоров посочи, че у нас има осъдени с условни присъди и каза, че наказанията трябва да са по-сурови.

"Притеснява ме, че в България се прави нещо, да се отбие номерът, че го има и така си остава. В САЩ и Великобритания се работи здраво и там стигат до извода, че за да ги контролират педофилите, когато излежат част от присъдата се пускат на свобода, слага се гривна и периодично минават на проверка, дали не са нарушили пробацията", коментира той.

Според Тодоро проблем е, когато няма добра емоционална връзка между детето и родителя, защото се губи се моментът, когато то комуникира с друг в интернет.

"В Австралия приеха закон, сега и във Великобритания, да се забрани на децата под определена възраст да имат достъп до социални мрежи. А у нас почти с всичко сме малко назад във времето. Англичаните забраняват за под 16 години, в Австралия под 18, а в България 9 – 10-годишни деца имат профили, висят там и имат профили в Тик Ток. Проблемът е, че се стига само до въпроса и даване на отговори. И повече нищо не се случва - всяко чудо за 3 дни, и после поредният случай на наранено дете, пострадали хора и така до следващия случай", коментира Тодоров.

Той заяви, че не одобрява групата тийнейджъри, които хваща педофили, защото те причиняват унижение и има насилие, така свикнали ще използват насилие и в други житейски ситуации.

"По някои от случаите работим с екипа ми и в някакъв момент те ще придобият известност. И пак хората ще цъкат и ще кажат "трябва смъртна присъда". Това е геройство на маса и зад клавиатура и пак ще отмине до следващия случай", казва психологът и обясни, че педофилията не е болест, а разстройство и не се лекува.

"За да станеш педофил, вината не е съзнателно взето решение. Това се случва в детска възраст, понякога в семейството, понякога извън, но всички насилници преди това са били жертви на насилие", обясни Тодор Тодоров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна