Така френският президент Еманюел Макрон охлади страстите около 3-месечната пауза, която обяви Доналд Тръмп за реципрочните мита, които тъкмо бяха влезли в сила в сряда. Евросъюзът реагира с реципрочно замразяване на контрамитата си срещу новите американски такси върху стоманата, алуминия и автомобилите. И отправи призив: "Хайде да преговаряме!"
Европейското предложение е за нулеви мита и от едната, и от другата страна, а предупреждението е: може да ударим технологичните ви гиганти, а може и да обмитим услугите ви.
Междувременно войната с мита между Тръмп и Китай ескалира няколко пъти – вече главоломно - до ставки от 145 и 125 процента.
Има ли някаква стратегия американската администрация и каква е тя? Темата коментира за БНР професорът от Лондонската школа по икономика Лоренцо Кодоньо.
"Всички се питаме има ли стратегия в митническата политика на Тръмп. Трудно ми е да повярвам, че има. Той винаги е подкрепял митата, дори през първия си мандат. Но тогава просто нямаше време да осъществи напълно замисъла си. Всички икономисти, или поне 99% от тях, са напълно съгласни, че налагането на мита e игра, в която всички губят. Това е просто лудост", твърди той в интервю за "Събота 150".
"Но можем да помислим и за друг сценарий, в който митата са демонстрация на сила и опит за привличане на повече власт за Тръмп и за Съединените щати. Американската икономика е сравнително затворена. Тя разполага със суровини и междинни стоки, затова ако глобалната фрагментация продължи, в дългосрочен план щетите за САЩ може и да не са толкова мащабни.
Но в близко бъдеще митата ще имат значително отрицателно въздействие и върху американската икономиката. Възможна е и друга интерпретация, която е по-скоро в социалната сфера. Живеем в свят, където и глобализацията, и изкуственият интелект крадат работни места. Съединените щати са технологичен лидер, но в същото време трябва някак да осигурят доходите на работниците, които в момента са заети в сектора на услугите.
За мен това е безсмислено. Връщаме часовника към безвъзвратно отминали времена. Изкуственият интелект ще бъде в следващата революция. Много по-разумно е да се обърне внимание на проблема, отколкото да се защитава икономиката от него. Митата може да са опит за възстановяване на някогашната мощ на американската икономика, но от чисто икономическа гледна точка нямат смисъл", изтъква проф. Кодоньо.
Как Тръмп възнамерява да направи Америка велика отново, след като американските облигации бяха подложени на огромни разпродажби? Заговори се за инициатива „Sell America“ или „Продай Америка“ в буквален превод, защото доверието към Вашингтон е напълно подкопано?
"Абсолютно. Нарастващите дългосрочни лихвени проценти в комбинацията с отслабването на долара идат да подскажат, че инвеститорите губят доверие в американската администрация. Това може да се окаже много опасно, тъй като Вашингтон трябва да рефинансира огромно количество държавни ценни книжа. Също така трябва да имаме предвид, че доларът е най-голямата резервна валута.
Имайте предвид, че когато една държава емитира най-голямата и важна световна резерва валута, носи отговорност. Това включва отговорно поведение и запазване на стабилни институции. Сега, когато всичко това е поставено под въпрос, очевидно глобалните инвеститори губят доверие. Това наистина е риск.
Мисля, че решението за 90-дневна пауза наистина е продиктувано от реакцията на финансовите пазари, но също и от реакцията на бизнеса в Съединените щати. Много компании очевидно имат много сложна верига на доставки, активни са в Китай и в много други страни по света, заради което биха били сериозно засегнати от митническата политика на новата администрация."
Какъв е правилният ход на Европа?
"Европа е в уязвима позиция, защото е много отворена икономика. Това е първият търговски партньор за повечето страни в света. Износът и вносът представляват значителна част от брутния вътрешен продукт. На външната търговия се разчита за доставка на жизненоважни суровини и енергоресурси. За европейците е от ключово значение да запазят глобалната търговия без бариери.
Засега Европа реагира умерено и така е правилно. В крайна сметка Съединените щати първи ще бъдат засегнати от митата на Тръмп. Затова мисля, че е по-разумно Европа да не отговаря - да не ескалира, както направи Китай. По-разумно да се опита чрез преговори да предотврати по-нататъшна ескалация на търговската война."
В обявената от Тръмп 90-дневна пауза могат да се водят преговори, а компаниите да се подготвят за потенциален неуспех на политиците. Ако се стигне до провал, три месеца достатъчен период ли са за подготовка за бедствие?
"90 дни очевидно не са достатъчни, за да се подготвим за бедствие. Вероятно и година няма да е достатъчна, но поне могат да се ограничат щетите. Струва ми се доста трудно за Съединените щати да приемат политиката на нулеви мита, предложена от Евросъюза. Предполагам, че някакви мита ще останат, надявам се не много високи и следователно не твърде вредни за глобалната търговия.
Европа има някои инструменти, които може да задейства в преговорния процес. На първо място, може да отговори на митата на Съединените щати с удари по конкретни мишени - например с данъчно облагане на цифровите услуги или на стоки и услуги, произведени в регионите, където живеят повече гласоподаватели на Тръмп.
И накрая, Европейската комисия може да насочи мерките си към онези стоки и услуги, където има шанс европейските компании да спечелят пазарни дялове. Така могат да бъдат нанесени много щети на американските износители. Така Европейския съюз може и да разубеди Тръмп от желанието му да налага мита на европейските стоки.
Има и някои разменни монети, които могат да бъдат от интерес за американците. Знаем, че в близко бъдеще Европа няма да има друг избор, освен да купува втечнен газ от Америка. Може да обещае да продължи да го прави за дълъг период от време и така да си издейства по-благоприятна митническа политика.
Втората възможна сделка е в превъоръжаването на Европа. Определено съм против увеличаването на военните разходи, но на този етап нямаме друг избор предвид руската заплаха. В краткосрочен план европейската индустрия няма да може да осигури всичко нужно за отбраната ни. Затова закупуването на американско оръжие, докато станем способни да се отбраняваме сами, е друга разменна монета в преговорите."
Но все още сме уязвими - какво ще кажете, ако най-черният сценарий се реализира и платежните системи бъдат ограничени? В Европа масово се използват американски услуги.
"Финансовата независимост също е част от сигурността и първата стъпка е да се въведе цифрова валута. Знаете, че Европейската централна банка работи върху въвеждането на цифрово евро. Следващата стъпка може да бъде и разработването на платежна система, която може да бъде допълнена и независима от базираните в Съединените щати.
Във финансовия сектор доминацията на Съединените щати е много голяма - в платежните системи, в долара като резервна валута. В един момент мисля, че трябва да има система, която да се споделя с многополюсната и да предотвратява проблеми, да ни дава алтернатива. Съединените щати са съюзник и приятел на Европа от много години, но вече не можем да приемаме това за даденост. Мисля, че трябва да се подготвим и за най-лошото."
В Европа, която и от Москва, и от Вашингтон, и от Пекин се правят опити да бъде разделена, италианският премиер Джорджа Мелони е близка с Тръмп. Следващата седмица тя ще пътува за среща с Тръмп. Какво да очакваме от нея?
"Напълно сте права, че стратегиите и на Путин, и на Тръмп, са опит за разделяне на Европа. Бих отбелязал, че както след руското нахлуване в Украйна, така и днес след опита на президента Тръмп да наложи мита, Европа се оказа изненадващо обединена. Премиерът Мелони вдига шум и се опитва да се разграничи от другите, но в края на краищата действа според позицията на Комисията.
За пътуването до Вашингтон, първо трябва да е ясно, че тя не може да преговаря от името на Европейския съюз, защото няма мандат. Но като се има предвид, че Мелони се възприема като относително близка до Тръмп, тя може да помогне на Брюксел да постигне сделка."
Пандемията и войната на Русия срещу Украйна се оказаха обединителни за Европа, но пукнатини в отношенията между държавите членки не липсват. Строго таргетираните мита могат ли да се окажат по-силен инструмент за всяване на раздор в Европа?
"Това е важно изпитание за Европа. В началото Тръмп се опита да я раздели, но разбра, че има само един преговарящ за търговската политика на Европа и това е Еврокомисията. Да се надяваме, че ако налага мита, няма да прави диференциация по сектори и конкретни продукти.
С други думи, ако бъдат наложени мита, те да са за всички, така че да не се стигне до фрагментация в Европа. Всъщност, Европа да трябва да настоява да няма разлика. Посланието й да е ясно - ако ще има търговска война, нека се води с мита за всички. Струва ми се, че това е въпрос на преговори и в крайна сметка това е нещо, което трябва да бъде договорено с Вашингтон."
Досега гледаме към Съединените щати, но на изток китайският дракон не спи. С все по-жестоката търговска война между Вашингтон и Пекин, Европа може да се окаже залята от евтини китайски стоки. Какъв е правилният ход?
"Разбира се, има риск Китай да наводни Европа с евтини продукти, които могат да се окажат унищожителни за европейската индустрия. Трябва обаче да отбележим, че евтините китайски електромобили така или иначе бяха на път да пристигнат и Европа вече въведе мита, които са специфични в зависимост от нивото на субсидиите, които производителите получават.
Подходът на Европа е съвместим със Световната търговска организация - насочен е не срещу цяла държава или отделен продукт, а към компании, които получават несправедлива държавна помощ. Спрямо Китай Европа трябва да налага мита, само когато е необходимо и когато има доказателства за нелоялна конкуренция.
Ако Тръмп продължи с митата си, ще е изключително важно за Европа да поддържа отворени пазари с останалия свят, което означава и Китай. Тя се опитва да заздрави търговските връзки с множество държави и региони. И така трябва да продължи."
Какво да очакваме от Европейската централна банка? Следващата седмица е априлското заседание по монетарната политика, но прогнозите за лихвената й политика отиват по-напред?
"ЕЦБ вече навлезе в зона, близка до неутрална ситуация за лихвите. Имам усещането, че въпреки 90-дневната пауза при част от митата щетите вече са нанесени по отношение на доверието. Има несигурност и перспективите за еврозоната се влошиха през последните три месеца. Това може да е основание за по-малко лихвено понижение.
"По-малко" означава, че очаквах ЕЦБ да пропусне лихвена промяна на срещата в средата на април и да изчака до юни за понижение. Но на този етап, като се има предвид случилото се през последните няколко седмици, мисля, че има смисъл ЕЦБ да намали лихвите през април и може би отново през юни, така че да достигнем ниво, което се възприема като относително неутрално. И така ЕЦБ може да е готова да реагира на всяка ситуация.
Рискът Китай да наводни Европа с евтини продукти може да тласне инфлацията надолу. Но един по-фрагментиран свят може да увеличи разходите за вносителите и следователно да повиши инфлацията. Затова смятам, че ЕЦБ трябва да е готова на всичко по отношение на инфлацията, но от един вид неутрална позиция."