Но дали плановете на Пентагона да изтегли 10 хиляди американски войници от Източна Европа не насърчават Путин да стори тъкмо обратното?
Тези дни руската армия започна поредната си за тази пролет офанзива - към операциите около Покровск в Донбас и Орехов в Запорожието, се прибави и трета в североизточната Сумска област. Харков, Херсон, Краматорск, Днипро, Кривой Рог, Николаев бяха отново бомбардирани.
Заклинанията и заканите в социалните мрежи явно не въздействат върху Путин. Но те показват, че недоволството на Тръмп от руснаците расте, а това може да го подтикне, колкото и да не му се иска да влиза в допълнителни харчове, да увеличи помощта за Украйна, смята полк. Марк Кенсиън, старши съветник във вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания (CSIS).
Как е възможно администрацията във Вашингтон дори да си помисли да намали войските си в Европа в разгара на войната в източната част на континента?!
Администрацията на Тръмп иска европейците да поемат ръководната роля (в опазването на сигурността на континента). Там разсъждават така: ако Съединените щати се изтеглят, европейците ще ги заместят. Не съм сигурен дали тази логика ще проработи, но така разсъждават там. Десетте хиляди военнослужещи, за които се говори сега, са остатъкът от подкрепленията, които бяха изпратени в Европа след 2022 година. В началото на войната в Украйна Съединените щати изпратиха, най-вече в Източна Европа, около 20 хиляди войници със задачата да възпират Русия и да подсигурят съюзниците. Оттогава около половината от тези подкрепления бяха изтеглени. Така че сега се обмисля изтеглянето и на останалите контингенти, които са разположени на ротационен принцип. Може би в бъдеще ще се помисли и за намаляване на войските, които към момента са базирани в Европа за постоянно.
Как обаче руската агресия ще бъде възпирана от сега нататък?
Ами, според администрацията на Тръмп, от сега нататък европейците ще трябва да възпират руснаците.
Чухме през седмицата генерал Каволи, началника на Европейското командване на САЩ, да заявява в Конгреса, че не би препоръчал такава стъпка. Вие, полковник, смятате ли, че има право?
Да, и това е разбираемо. Защото, на първо място, ще трябва време докато европейците се подготвят (да възпират Русия). Те вече хвърлят много повече средства в укрепването на отбраната си и с течение на времето ще могат да допринесат повече, но в краткосрочен план определено не са готови. Има го и по-големият въпрос кой ще ръководи европейските сили. Обединеното кралство се изключи само чрез Брекзит. Французите биха желали да поведат Европа, но много страни не им се доверяват. Германците са икономически най-мощни, но те самите не си вярват. Така че въпросът е кой да бъде лидерът. Може би един ден поляците ще поемат тази роля - Полша израства като военна сила, икономиката ѝ укрепва, но все още не е достатъчно силна. Може би един ден тя ще поведе, ако не Европа, то поне източноевропейците, които са най-силно обезпокоени от Русия.
Но това е само единият от проблемите. Първият е сигналът, който руснаците ще получат (с частичното американско изтегляне). Вторият е синхронизацията - защото европейците се нуждаят от време. И третият нерешен въпрос е кой ще ръководи възпиращите сили, ако Съединените щати се откажат от тази роля.
Има, може би, още една пречка за това Полша да се превърне в регионален лидер - нежеланието ѝ да праща войски в Украйна като част от проектираните "подсигуряващи сили".
Има огромно нежелание да се пращат войски в Украйна, особено в Съединените щати, Германия и други страни. Балтийските държави може да са на друго мнение. Но въпросът е много чувствителен заради руския наратив, че НАТО е агресор. Изпращането на натовски войски в Украйна ще пресече червена линия на руснаците и е доста слабо вероятно. Може би Турция би била изключение, може би Индия или Ирландия ще могат да изпратят мироопазващи сили. Но подчертавам, че те едва ли наистина ще пазят мира. По-скоро ще са наблюдатели за спазване на примирието. Ще стоят в някаква демилитаризирана зона и ще записват кога и как руснаците са стреляли по украинците.
Това няма да е по-различно от положението с наблюдателите от ОССЕ в Донбас след 2015 година.
Именно. Те не бяха миротворци - нямаше как да предприемат нещо, за да спрат руснаците. Мога да си представя по-скоро нова такава наблюдателска мисия, отколкото мироопазваща, още по-малко натовска. Тя няма да бъде приемлива за руснаците при никакви обстоятелства.
Как бихте обяснили видимото нежелание на Тръмп да реагира по-осезаемо на такива събития като бомбардировката в Кривой Рог, където руска ракета уби девет деца? Защо американският президент се примирява с отказа на руснаците да приемат примирие?
Администрацията на Тръмп среща проблеми с Русия, защото в началото на преговорите избра да се съсредоточи върху Украйна. Положи усилия да накара украинците да приемат примирие. Стигна се и до онази катастрофална среща между Тръмп и Зеленски в Белия дом. Впоследствие обаче Зеленски постъпи умно като отстъпи и заяви, че приема американските условия. Тогава Тръмп реши да се обърне към руснаците и им каза "Ето, Украйна се съгласи, хайде сега и вие!". Но руснаците му казаха "нет". Донякъде защото си мислеха, че Тръмп е на тяхна страна, и като че ли се изненадаха, когато той ги разкритикува. В момента Тръмп е доста недоволен от руснаците, понеже те не показват никаква склонност към примирие. Освен може би към мораториум върху ударите по енергийни обекти, но дори и това е под въпрос.
Тези преговори ще се проточат. Това винаги е продължителен процес. Тръмп го описва като нещо много лесно - двете страни сядат и договарят сделка. Може би така става в бизнеса с недвижимо имущество в Ню Йорк, където той има най-богат опит. Но уреждането на международни конфликти не става така. За сключването на примирие в Корея (през миналия век) са били нужни две години. Не че очаквам преговорите за руско-украинския конфликт да отнемат чак толкова време, но има наистина доста проблеми, които трябва да бъдат разгледани, за да се стигне до спиране на огъня. Трябва да бъде установена разделителна линия. Трябва да бъде установен някакъв механизъм за опазване на мира или мониторинг. Трябва някакво решение за санкциите - руснаците, разбира се, ще настояват за тяхното премахване. Ще трябва да бъдат уредени по някакъв начин отношенията на украинците с НАТО и въоръжаването на Киев. Всички тези въпроси трябва да бъдат адресирани по някакъв начин, преди да се стигне до примирие, камо ли до траен мир. И не ми се струва, че ще се стигне до мирен договор. Също както не се стигна до договор и между двете Кореи.
Поправете ме, ако греша, но оръжейните доставки, разпоредени от предишния президент, ще пресъхнат до месец-два. А новият президент не предприема нищо, за да разпореди нови. Няма такава инициатива и в Конгреса. Ще се отрази ли бездействието на властимащите във Вашингтон на хода на войната и как?
Първо, не мисля, че американската помощ ще "пресъхне". Да, парите, отделени за целта, свършиха. Но доставките на самата бойна техника, поръчана преди време, продължават и ще продължават с години. Има два механизма, по които Киев ги получава. Единият е директно от военните складове на американската армия. В края на администрацията на Байдън бяха оповестени много такива доставки. Нашите пресмятания са, че един пакет от боеприпаси, снаряжение и бойна техника за 400 милиона долара може да бъде изцяло доставен за половин година. Някои от тези артикули могат да бъдат пратени веднага, но други изискват време за поправка, отстраняване на логистични проблеми и пр.
Освен чрез този механизъм, Съединените щати са предоставили на Украйна и средства за закупуване на оръжие от американската индустрия. И това също отнема доста време. Половин година е нужна за подписване на договор, още две години за задвижване на производството и още година - година и половина след това за изпълнение на цялата поръчка. Това закъснение означава, че ако за целта са заделени пари в началото на войната - да речем през април или май 2022 година - поръчаните с тези пари оръжия пристигат в Украйна едва сега. Затова потокът от оръжие към Украйна ще продължи и занапред.
Вярно е също така, че финансирането от американска страна за военните доставки привърши. Администрацията на Тръмп няма никакво желание да го продължи. Но може и да го стори - може да даде още пари на Украйна, за да накара Русия да преговаря. Вече е заплашвала, че ще го стори, така че нека видим как ще потръгнат преговорите.
Предполагам, че приказките за рецесия във връзка с търговските войни няма да донесат полза на Украйна ...
Не смятам, че търговските войни ще се отразят пряко върху Украйна. Първо, Тръмп ги спря в сряда, с изключение на митата срещу Китай. Така че ефектът от тях няма да се почувства, поне не на първо време. Там, където ще бъдат усетени индиректно, е в нарушаването на нормалните отношения на САЩ със съюзниците и партньорите им в Европа, които са уязвени от заплахите на Тръмп да им навреди икономически.
При наличието, все пак, на доста неясноти относно материалното обезпечаване на армията, как оценявате тактиката на "активна отбрана", която украинското командване практикува вече от доста време. Имам предвид нахлуването в Курска област, а напоследък и край Белгород. Не струва ли това твърде скъпо на украинците не само в човешко, но и в материално отношение?
Тези нахлувания наистина струват скъпо, но според мен са оправдани. Ако се вгледате във фронтовата линия, почти всички боеве се водят в Донбас и Южна Украйна. Там са съсредоточени повечето войски. Докато сравнително доскоро голяма част от руско-украинската граница бе много слабо защитена и от двете страни. С атаката си в Курска област Украйна принуди Русия да изтегли част от войските си от районите, където боевете бяха най-интензивни, за да подсигури границата си.
Да, тези операции са скъпи, но, знаете ли, украинците не могат просто да седят и да чакат руснаците да ги атакуват. Те трябва сами да нападат, за да вземат инициативата, или поне да оспорят инициативата, която руснаците имат сега. Начинът е чрез тези атаки на руска територия. Освен това, макар украинските войски и да бяха изтласкани от Курска област, това струва на руснаците много време и много жертви. Севернокорейските им съюзници също дадоха много жертви. Така че тази операция се струваше.