Кирил Милов и Абу-Муслим Амаев преодоляха тежки сблъсъци на полуфиналите и ще се борят за титли в категориите си на Европейското първенство по борба в Братислава, Словакия. Милов нанесе едно от малкото поражения в кариерата на легендарния арменец и седемкратен континентален първенец Артур Алексанян, а Амаев заслужи място на първия си финал с успех срещу младия албанец Арсланбек Салимов.
Милов получи първи правото да атакува от партер срещу златния медалист от Олимпийски игри Алексанян, чиято защита бе перфектна и резултатът остана 1:0 до почивката. След нея и арменецът получи атака от партер, но не само не успя да пренесе Милов, а и българинът направи успешна контраатака за допълнителна точка. Така той поведе с 2:1 и запази контрол над схватката в последната минута за историческата победа.
Милов е губил два финала в кариерата си срещу Алексанян.
Пътят на Милов към полуфиналите започна още от квалификациите на 97 кг. Той започна със 7:0 срещу румънеца Нико Ожог, след което надви с 5:1 Артур Омаров на осминафиналите. Именно в тази схватка чешкият национал разби устата на Милов и го удари по главата, но не бе наказан за тези действия. На четвъртфиналите българинът срещна унгареца Алекс Соке, който го пренесе на партера в първата част за 3:0. Милов обаче върна движението след прекъсването и спечели с 3:3 по критерий последна точка.
Амаев се класира на финал, след като победи Арсланбек Салимов. Полският национал спечели първите две точки в началото на схватката, но Амаев направи пълен обрат до 3:2 през втората част и взе предимство. Салимов върна още една точка с изнасяне на Амаев от тепиха за равенство 3:3 и това беше резултатът в края на схватката. Българският национал имаше предимство по критерий по-резултатно движение и поляците поискаха видеопреглед, който обаче не откри нередности. Амаев спечели с 4:3 и утре ще срещне Хасрат Джафаров. 22-годишният борец от Азербайджан е трети от Олимпиадата в Париж и има две европейски титли през 2023 и 2024.
Амаев започна турнира на 67 кг с победа срещу французина Анис Нифри. Българският национал не успя да пренесе съперника на партер, но с атака в края на първата част поведе с 3:0. Той спечели още една точка след почивката и надви съперника с 4:0, след което се изправи срещу световния шампион от 2022 Себастиан Надж. Амаев едва се спаси на партер на старта, въпреки че бе вдигнат във въздуха, а във втората част спечели седем точки и елиминира сърбина.