Репортаж на Виктория Петрова в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На днешната дата, 16 април,се навършват 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" - едно от най-кървавите събития на XX век. По този повод през последните дни се организираха изложби, кръгли маси, молебени.
Възпоменателните събития по повод 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" започнаха миналата седмица с молебен. Панихидата отслужи Велбъждският епископ Исаак, като прочете слово от името на патриарх Даниил.
На това място на 16 април 1925 г. - на Велики четвъртък, 130 генерали, полковници, подполковници, майори, жени и деца губят живота си. Други около 500 души са тежко пострадали и ранени.
Основната мишена на този атентат са държавният глава на Царство България – Цар Борис III, заедно с целия правителствен апарат, генералитетът и част от офицерството. А целта е страната ни да бъде хвърлена в хаос и унищожена, припомни доц. Ивайло Шалафов, който участва в академична сесия в Богословския факултет на Софийския университет след края на панихидата.
Атентаторите правят опит да убият цар Борис III още на 14 април малко преди прохода Арабаконак. Вместо царят обаче са убити д-р Делчо Илчев, директор на царската Ентомологическа станция и придворният ловец Петър Котев, стоящи в задната част на автомобила.
Погребението на генерала е определено за 16 април на Велики четвъртък в 15 часа в столичния храм "Св. Неделя". Предвид значимостта на покойния се е очаквало да присъства висшият държавен и военен апарат – царят, министър-председателят, членовете на министерски съвет, генерали, действащи и запасни офицери, участници във войните за Национално обединение и висши чиновници. Потърпевшият от атентата запасният генерал Шишков разказа за преживяното.
Атентатът в "Света Неделя" е част от терора, който Комунистическият интернационал със седалище в Москва упражнява в почти целия свят, подчерта проф. Вили Лилков. Той е автор на книга, посветена на атентата в "Св. Неделя" и Българската комунистическа партия. Лилков участва в друго събитие по повод 100-годишнината от атентата - научната конференция "Тероризъм, насилие и политика в България между двете световно войни", която събра видни български историци в Столичната библиотека. "Този акт е дяволски по своя замисъл", категоричен е проф. Лилков.
Друг поглед към събитията и то от страна на реакцията на Българската православна църква след атентата даде проф. Момчил Методиев.
Всички мероприятия, които се организират във връзка с атентата, са именно, за да се припомнят събитията от миналото, така че да не се повтарят в настоящето или бъдещето.
На въпрос дали сме си научили уроците от историята, деканът на Богословския факултет доц. Ивайло Найденов отговори:
"Не просто не сме научили нищо, продължаваме да се опитваме такива емблематични дни, еднозначни, да ги политизираме и да търсим някакви настроения и емоции, които не би трябвало като християни и като човеци да го правим".
Кметът на Столичната община Васил Терзиев ще открие изложбата "Отломки от един следобед" на площад "Света Неделя", посветена на 100 години от атентата в едноименния храм. Изложбата ще бъде свободно достъпна до 16 май.
Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.