Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - Светли петък

На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник".
На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми или извори.

Изографисването на иконата "Живоприемни източник" е свързано с едно знаменателно чудодейно изцеление по молитвите на Божията Майка. През април 450 г. сл. н. е. воинът Лъв Марцел, бъдещият император на Византия, срещнал слепец в горичка близо до Константинопол, който търсел извор, за да утоли жаждата си. 

Лъв се смилил над него, завел го под сянката на дърветата и отишъл до извора да донесе вода за слепеца и изведнъж чул глас: "Лъв! Не търси вода надалече, тук е наблизо." Воинът се изненадал и започнал да търси вода, но не могъл да я намери. 

И отново чул гласа: 

"Цар Лъв! Иди под сянката на тази горичка, налей водата, която ще намериш там, и я дай на жадния човек да пие. И сложи на очите му калта, която ще намериш в извора. Тогава ще познаеш коя съм Аз и кой освещава това място. Скоро ще ти помогна да построиш тук храм в Мое име и всички, които идват тук с вяра и Ме призовават, ще получат изпълнение на молитвите си и пълно изцеление от заболявания."

След като Лъв изпълнил заповедта, слепият прогледнал. А когато станал император през 457 г., Лъв I заповядал да се почисти изворът и да се построи над него храм, като го нарекъл храм на Богородица "Живоносен извор".

По-късно, в чест на това събитие е изписана иконата на Божията Майка "Живоносен извор" или "Живоприемни източник", която веднага става чудотворна. 

И днес тя се почита от милиони православни хора в различни страни по света, а в Православната църква са издигнати много черкви в чест на тази икона.

По-късно този храм, построен от император Лъв I многократно е преустройван и украсяван. Но след падането на Константинопол е разрушен. Едва през 1834-1835г. над Животворния извор отново е издигнат православен храм, който е действащ и до днес.

В този светъл за Църквата ден не се пости.

На 25 април възпоменаваме свети апостол и евангелист Марк. Според църковното предание, той е от числото на седемдесетте ученици на Господа, пряк свидетел на залавянето на Господ Иисус Христос в Гетсиманската градина. В "Деяния Апостолски" се споменава, че майката на евангелист Марк - Мария - имала дом в Иерусалим, където  апостолите  и мнозина от вярващите в Иерусалим се събирали за молитви. Така Марк постоянно общувал с християните и участвал в техните молитвени събрания. Особено много се сближил с апостол Петър и го придружава в неговите мисии.

По-късно свети Марк става първият на Александрия, където положил основите на огласителното училище, превърнало се по-късно в център за християнско просвещение. Свети Марк съставил чина на Литургията и го предал на християните на александрийската Църква. И до днес в богослуженията на египетските християни са запазени някои молитви, припсвани на евангелист Марк.
Свети Марк загинал мъченически през 68 г. в Александрия, на 25 април, когато Църквата отбелязвала втория ден от Светлото Възкресение Христово.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
По публикацията работиха: Марта Рос Монтаня, Дарина Григорова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна