Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат в диалог, вдъхновени от поезията на персийския поет, мистик и теолог от 13-ти век Руми. Те почитат историите на насилие зад красивите образи - истории на експлоатация, екологична деградация и "отнето право на дишане".
Драматург на спектакъла е Ясен Василев. Пред Радио София той сподели, че "Everything brings us back to the body” е цитат от есе на камерунския философ Акиле Мбембе, който пише на френски език.
"В това есе той говори за универсалното право да дишаме, т.е. за дъха като основно човешко право и го свързва както с Covid пандемията, така и с убийството на Джордж Флойд в САЩ. Избрахме това заглавие, защото работата, която Ехсан ще представи в България и която е плод на няколко години проучване, ни завръща в един минимализъм, в който той работи с една метална плоча и използва собственото си тяло във връзка с този материал, за да създаде един нов движенчески език“, обясни Ясен Василев.
"По някакъв начин, тялото в 21 век, особено във връзка със социалните медии, е в центъра на нашата култура, до обсесивност и е свързано много със свръхкомпенсиране, да превърнем тялото в някакъв обект за продан. От друга страна работата на Ехсан върви срещу тях“, посочи драматургът.
През 2020 г. Ехсан Хемат започва предварителните изследвания за работата си. Той използва поезията на Руми и теорията на Гая - научна хипотеза, която предполага, че Земята е саморегулираща се система, включваща всички живи организми и тяхната физическа среда, като отправни точки за игра с отражение и ехо. Резултатът, който софийската публика може да види, е ритуал на зрителни и слухови отражения.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.