2024 се очертава като година на безпрецедентни климатични рекорди за Европа, сочи новият доклад на европейската климатична служба „Коперник“.
Тази седмица, въпреки обичайния медиен шум около Белия дом и великденските празници из Европа, публикуването на доклада „Коперник 2024“ във вторник, 15 април, не остана незабелязано от радиостанциите в нашата мрежа.
Докладът, публикуван от Европейската програма „Коперник“ в сътрудничество със Световната метеорологична организация (СМО), потвърждава и една тревожна тенденция: европейският континент се затопля два пъти по-бързо от останалата част на планетата. През последните пет години температурите в Европа са се повишили с цели +2,4°C, в сравнение със световната средна стойност от 1,3°C.
Франсиско Ферейра, климатолог и президент на португалската екологична организация „Zero“, признава пред колегите ни от Radio Renascença, че изводите от доклада са го изненадали.
Франсиско Ферейра, председател на Associação Zero (на португалски език):
„Докладът показва, че климатът наистина е като на влакче на ужасите. Налага се да се приспособим към климат, който все повече се отдалечава от нормалното. 2024 беше рекордна година, но с модел на поведение, който не е точно това, което бихме очаквали“, казва той.
rr.pt – „Истинско влакче на ужасите“: климатичните аномалии продължават да изненадват еколозите
Джулио Бети, климатолог към Националния изследователски съвет на Италия, обяснява пред Radio 24 защо Европа се затопля по-бързо от останалата част на планетата.
Джулио Бети, климатолог и метеоролог към Националния изследователски съвет на Италия (на италиански):
„Европа се затопля два пъти по-бързо от останалата част на планетата. Това е добре известно, дори очевидно, именно заради специфичното ѝ географско положение, което я прави особено уязвима – особено спрямо топлинните потоци, които затоплят тропиците, субтропиците и океаните. Европа се намира в нещо като перфектна климатична буря, при която температурите неизбежно се повишават два пъти по-бързо отколкото, например, в Съединените щати“, обяснява Джулио Бети.
Европейската зелена сделка – стратегията на ЕС за справяне с климатичните промени – отново се озова под прицел през последните месеци заради предполагаемото си негативно отражение върху конкурентоспособността на Европа. Докладът напомня, че този преход ще заплати висока цена, свързана със сериозни икономически последици.
В глобален мащаб се очаква климатичните събития да нанесат щети на стойност 18,2 милиарда евро до края на 2024 г., като над 400 000 души ще бъдат пряко засегнати.
Андрю Ферон, високопоставен представител на Министерството на околната среда на Люксембург, предупреди в интервю за радио 100,7, че ефектите от климатичните промени ще се усещат все по-осезаемо. Той призова за засилени усилия в посока възстановяване на природата.
Андрю Ферон, старши служител в Министерството на околната среда на Люксембург (на люксембургски):
Автор: Ермин Донсел, Euranet Plus News Agency