Очевидно е, че енергетиката ни трупа дефицити. И за тях не се предприемат стъпки да бъдат премахнати. И в крайна сметка ние ще ги платим, няма кой друг, предупреди в интервю пред БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.
"Сега се радваме на по-ниски цени, на компенсации, на възможност да заобиколим фактите, но ще дойде Видовден и ще трябва да платим. Вероятно ще трябва да се разделим с част от държавната енергетика, за да покрием тези натрупани дефицити", коментира той в предаването "Преди всички".
Според него, когато имате голям дефицит, има 2 възможности:
"Или повишавате рязко цените, да си компенсирате цените, или се разделяте с част от активите си, така че да се компенсират дефицитите. Няма друга система за компенсиране на дефицити."
Той посочи, че тези дефицити, които сега тежат на енергетиката, стават все по-тежки и неуправляеми.
Антон Иванов коментира още предварителните заявки и обосновки на енергийните дружества за цените пред КЕВР – смисълът и ефекта от тях, както и нови блокове в АЕЦ Козлодуй и продажбата на ядрените реактори за Белене.
"Енергетиката е инерционен отрасъл и да очакваме резки промени, то по-скоро биха били за лошо", каза той. И посочи, че либерализацията на пазара за електроенергия за битовите потребители се отлага и това ще натрупа още дефицити.
Но проблемът в сектор енергетика са политическите решение, които се взимат за момента, извадени от контекста и без визия за след 20 - 30 години.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.