Рекордно нисък брой нови закони - само три за цялата 2024 г., отчитат в новия брой на "Юридически барометър" - гражданска инициатива за периодично наблюдение и оценка на състоянието и развитието на правния ред в България, ръководена от проф. Даниел Вълчев, съобщиха от изданието.
От "Юридически барометър" посочват, че 2024 г. става годината с най-малък брой приети нови закони от началото на изследването през 2010 г. Запазва се тенденцията над 90% от законите да бъдат изменяни и допълвани повече от веднъж годишно.
Кодексът за социално осигуряване отново е законът с най-висок средногодишен брой изменения и допълнения – седем пъти годишно, отчитат още в новия брой на списанието. Прегледът на законодателството за 2024 г. сочи за трайна тенденция в това закони да се променят не заради необходимост от усъвършенстване, а поради неизпълнение на приети срокове от страна на институциите, посочват от инициативата.
Новият брой 23 на "Юридически барометър" ще бъде представен в сряда от 10:00 часа в зала Exlibris, ул. "Славянска" № 14 от проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ "Климент Охридски".
Темата на броя е "Българският граждански кодекс". Специален гост ще е проф. д-р ю.н. Иван Русчев - професор по гражданско и семейно право в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и академик - редовен член на Българската академия на науките.
В рамките на темата екипът на "Юридически барометър" повдига въпроса за необходимостта от приемането на български граждански кодекс, като поставя началото на дискусия по една от най-старите, но и най-недовършени задачи пред българското законодателство – такава, която "вълнува умовете на поколения български юристи вече близо 100 години".
България е една от малкото европейски държави без собствен граждански кодекс, въпреки че към момента в страната действат цели 11 кодекса в различни клонове на правото. Кой модел на кодификация е по-подходящ – институционалният (по френски образец) или пандектният (по немски образец), дали нов граждански кодекс следва да включва семейно правната материя, какво е мястото на интелектуалната собственост, застрахователните и транспортни договори и т.н., са част от въпросите, които "Юридически барометър" поставя.
Специално внимание в броя е отделено на Закона за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, с който се предвижда с обратна сила да се удължат срокове за влизане в сила на нови правила в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и в Търговския закон (ТЗ).