Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Снимка: Златина Петкова

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите.

За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за здравното осигуряване. От съсловната организация коментират, че така ще се отстояват не само правата и интересите на членовете им, но и на пациентите, като се осигурят качествени и адекватно финансирани здравни грижи по ясни критерии във всеки етап на лечебния процес. 

През последните години законодателни промени позволиха да бъдат регистрирани първо самостоятелни практики към лечебните заведения за извънболнично лечение, т.нар.”звена за самостоятелни практики“, а впоследствие и самостоятелни лечебни заведения, с които да бъдат гарантирани здравните грижи в извънболничната медицинска помощ.

Така от 2022 г. НЗОК финансира посещения по домовете на медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти при новородени. За амбулаторни дейности по здравни грижи първоначално бяха заделени 20 млн.лв. на година.

Но поради липса на възможност за сключване директно на договор със здравната каса от страна на специалистите по здравни грижи, тези средства не се усвояват, което води и до закриване на подобни амбулаторни практики, споделя Райна Бояджиева, зам.-председател на БАПЗГ.

“Именно поради липсата на финансиране и не само. Няма стандарт по здравни грижи, по който да работим и да бъдем оценявани. Когато регистрираме едно лечебно заведение от Регионалната здравна инспекция изискват от нас цял списък с необходими апарати и консумативи, които в повечето случаи са излишни. Всъщност ни разрешават дейност по стандарти, които не са наши, не са здравни грижи”, казва тя. 

За пациентите с тежки състояния след проведено лечение, като инсулти, инфаркти, терминален стадий на онкологични заболявания, изобщо не е предвидена безплатна грижа по домовете им. В момента амбулаторните здравни грижи се заплащат от пациентите, като през миналата година едва 15 хиляди са имали финансовата възможност за това.

“Ние сме на едно от първите места по заплащане на цена на медицинската услуга от джоба на пациента. Това е по сведение на европейските ежегодни доклади, които са за всяка страна. Така че на практика това утежнява състоянието на пациента. Той е здравно осигурен от една страна, от друга точно, когато е най-нуждаещ се от такава грижа, остава в негова ли„на инициатива да се занимава със себе и здравето си”, казва Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на  БАПЗГ.

Според Петя Недкова включването на професионалистите по здравни грижи като пълноправен договорен партньор на здравната каса е особено наложително, като от БАПЗГ настояват да се подготви механизъм и от 2026 г. да може да се сключва договор между  НЗОК и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ.

Чуйте още по темата в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна