Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глеб Морев: 9 май е инструментализиран, промени се семантиката на празника

Русия е във военен модус на съществуване, посочи руският автор

| Интервю
Глеб Морев
Снимка: Ирина Недева

След 2000-а година започна да се променя семантиката на 9 май – от празник на паметта, за който пееше със сълзи в очите Булат Окуджава, вместо мемориалната част започна да доминира тържеството на военното превъзходство и военния триумф.

Това отчита руският писател, литературен критик, културолог и журналист Глеб Морев.

"Това трябваше да провокира не чувство за тъга и болка по огромните жертви по време на войната, а чувство за национална гордост и гордост от националната военна сила. Празникът беше инструментализиран."

"Цяла Европа е жертва на войната на нацистка Германия. Всичко се делеше на две категории – на победители и на победени. Огромните, непропорционални жертви, които понася Съветският съюз, отстъпиха пред логиката на триумфа и победата", смята Морев. Според него е настъпила замяна на сложната картина на света с по-проста.

Запитан ще успее ли Русия да наложи своята версия за войната в Украйна и в предложенията за мир, пред БНР журналистът изрази мнение, че Тръмп се ръководи от своя картина на нещата, без значение колко убедителен е историческият наратив на Путин.

Всеки трябва да се опита да си създаде максимално обективна представа за случващото се, съпоставяйки различни информации, посочи руският автор в предаването "Хоризонт до обед".

"Не мога да кажа, че това е било точно решение за емиграция. За разлика от тогавашната епоха на класическата емиграция от съветско време, днес хората просто се преместват в пространството без окончателни последствия. За последен път бях в Русия през 2023 г. Ако си представим това по времето на Съветския съюз, нямаше да имам възможност да се върна", сподели Глеб Морев, който живее зад граница.

Сега има политически активисти, които се преследват в Русия. Те не могат да се върнат даже формално. Заведени са им наказателни дела и за тях ситуацията изглежда като по съветско време, допълни той.

Морев аргументира преместването си извън Русия с възможността да работи по-свободно в достъпни културни пространства.

Преломният момент за мнозина е 24 февруари 2022 година - не само за хората, които напуснаха Русия, но и за тези, които са там, коментира писателят.

"Самата Русия много се измени. Тя стана съвсем друга след 2022 г. Това вече е друга страна - във въоръжен конфликт, идеологизирана, която в политическо отношение и преди това беше авторитарна. Прекалено стеснени се оказаха пространствата за културна дейност, защото всички ограничения се отразяват върху тази културна дейност, прекалено силно се отразява състоянието на всеобщ стрес. Това е страна, която не се намира в органичния си модус на съществуване, а във военен."

Превод в ефир: Красимир Лозанов от издателство "Жанет 45"

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна