Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСК представи Индекса за ефективност на икономическата политика:

Изоставаме по иновации в икономиката и инвестиции в науката за иновации

Авторите на изследването остават оптимисти, ако се предприемат структурни реформи и ускорена дигитализация

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

България изостава по иновации в икономиката и по инвестиции в науката за иновации, показва Индексът за ефективност на икономическата политика, който за втора година измерва Българската стопанска камара. Анализът на работодателската организация се основава на мястото на страната ни в различните международни класации и ни подрежда сред страните-членки на Европейския съюз по внедряване и използване на високите технологии и изкуствения интелект в производството. 

Авторите на изследването обаче остават оптимисти, ако се предприемат необходимите структурни реформи и ускорена дигитализация.

През последните 5 години България запазва сравнително незадоволителното си класиране в Глобалния индекс на иновациите, като заема 21-во място в ЕС и 38-мо място в световен план. Въпреки частичните успехи, създаването на институти, технологични паркове и клъстери, страната ни все още е в категорията "нововъзникващ иноватор" според последния доклад на Европейската комисия.

Често и оправдано българската икономика се определя като икономика с ниска добавена стойност и недостатъчно висока иновационна активност, признават и нашите работодатели.

Бавният темп на цифрова и дигитална трансформация възпрепятства ефективността на администрацията и иновационния капацитет на индустрията. Развитието на инвестициите в иновации не е самоцел, а основата, върху която България може да изгради своята роля в глобалната икономика. В противен случай страната ни ще остане уязвима и зависима, вместо да ускорява икономическия си растеж и конкурентоспособност, отбеляза заместник-председателят на камарата Мария Минчева. По думите ѝ липсата на държавна политика буди притеснения.

Липсата на вътрешна инфраструктурна свързаност пречи на технологичното развитие и развитието на изкуствения интелект, посочи другият заместник-председател на работодателската организация Станислав Попдончев и отбеляза силната страна от присъствието на България в класациите.

Потенциалът на българската икономика е много по-голям и място за развитие има. Затова бизнесът запазва оптимизма си и смята, че изоставането може да бъде преодоляно с усилията на обществото и с правилните политики, смята председателят на Стопанската камара Добри Митрев и каза:

"Една ниска позиция всъщност понякога позволява да направим голям скок. Този скок зависи от нас, от цялото ни общество, зависи от нас, предприемчивите хора, зависи обаче и от институциите. Не сме чак толкова зле. Европа не е светът. Светът е голям и в него, вярвам, че за България има достойно място - България като икономика".

Целия репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна