Старобългарският кирилски ръкопис е от средата на 10 век и съдържа жития на светци и празнични слова. Супрасълският сборник е единственият запазен старобългарски книжовен ръкопис на Преславската книжовна школа от времето на Златния век на България.
Припомни го и в словото си президентът Румен Радев:
"И едно от първите свидетелства за литературната и богословска мисъл, развита по времето на Златния век на българската култура и духовност".
Супрасълският сборник е включен в регистъра на световното писмено наследство на ЮНЕСКО "Паметта на света". Сборникът е открит е преди малко повече от 200 години в Супрасълския манастир в Полша.
"Едно знаменателно събитие, които надхвърля националните граници и има своите значими културни измерения и излиза към нас с послание за духовна близост, културно единение и почит към нашата обща историческа памет".
Ръкописът съдържа 47 произведения, казва Александър Наумов, професор от Ягелонския университет в полския град Краков и един от най-активните изследователи на средновековната славянска литература:
"Това показва колко високо е било нивото на писмеността в Преслав. Това, което ние направихме, е да се изнесе от научните кабинети, от тъмните библиотеки и светът да види колко е силна връзката между православните славянски народи, че българската литература присъства тука".
Репортаж на Мира Стефанова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.